ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ

by Andreas Andreou

2o Σκακιστικό Τουρνουά Blitz με Διεθνή Αξιολόγηση FIde (ELO Blitz) στη Χαλκίδα - ΑΒΑΞ ΚΑΙ ΠΕΣΣΟΙ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 08/12/2013 12:23:00

Την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου 2013 και ώρα 5 μ.μ., (Προσέλευση για εγγραφές 4.30 μ.μ.) θα πραγματοποιηθεί το 2ο Τουρνουά Blitz με Διεθνή Αξιολόγηση FIde(ELO Blitz) αφιερωμένο στο Μεγάλο Έλληνα ποιητή και σκακιστή Λορέτζο Μαβίλη.
Το τουρνουά θα διεξαχθεί στο BookBar Cafe (Τζιαρντίνι 2, Κρηπίδωμα, Χαλκίδα).

ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ: Α.Ε.Κ. «ΑΒΑΞ ΚΑΙ ΠΕΣΣΟΙ»
ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Αλέξανδρος Σοϊλεμέζης, Πρόεδρος «AΒΑΞ ΚΑΙ ΠΕΣΣΟΙ»
ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημήτρης Κεφάλας, Διαιτητής Fide Arbiter

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 5 λεπτά + 3΄΄ (Bronstein) για κάθε παίκτη για την ολοκλήρωση της παρτίδας.

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν όλοι ανεξαρτήτως δυναμικότητας ή ένταξής τους σε σύλλογο, με ανώτατο όριο τα 48 άτομα ( θα τηρηθεί προτεραιότητα).
Το Γενικό Παράβολο είναι 6 € και με το κουπόνι του παραβόλου, κάθε παίκτης δικαιούται από το μπαρ του Café, ΔΩΡΕΑΝ, έναν καφέ, τσάι, σοκολάτα ή αναψυκτικό.

ΕΠΑΘΛΑ
1ος Νικητής Γενικής: 80 € + Βιβλίο 
2ος Νικητής : 50 € + Βιβλίο 
3ος Νικητής : 30 € + Βιβλίο

1ος Βετεράνος (Γενν. > 1960): 25 € 
1η γυναίκα: 15 ευρώ + βιβλίο1ος αθλητής του «ΑΒΑΞ ΚΑΙ ΠΕΣΣΟΙ»: 15€ 
ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Στο e-mail: tournamentblitzdr.greco@gmail.com 
ή στην κα. Έφη Κοπτερού (6970509033) ή 20΄ λεπτά πριν την έναρξη στον χώρο των αγώνων με την φυσική παρουσία του παίκτη.

ΤΕΛΙΚΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ: Στο www.chess-results.com
Και βέβαια στον Νέο Παλαμήδη, ιστολόγιο του Συλλόγου:
http://neospalamedes.blogspot.gr/

**************************************************
ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΝΑΜΕΤΑΔΟΣΗ: Εντός της αίθουσας θα υπάρχει προβολή-αναμετάδοση παρτίδων σε γιγαντοοθόνη,
 καθώς και «ζωντανή» σύνδεση (LiveStreaming) στο διαδικτυακό κανάλι του συλλόγου μας:
 
http://ustre.am/17tZ5
**************************************************

Για ό,τι δεν προβλέπεται από την Προκήρυξη, αποφασίζει τελεσίδικα η Επιτροπή Αγώνων στην οποία συμμετέχουν οι
Δημήτρης Βογιατζής, Δημήτρης Κακάτσος και Γιώργος Τσάλλας.

Οι συνδυασμοί του Ψαρροσιάν!!!

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 27/07/2013 02:37:00

Ξεκινάμε σήμερα την παρουσίαση συνδυασμών του φίλου μας και εξαιρετικού σκακιστή Στέλιου Ψάρρα που συναντήσαμε τον φετινό Ιούνιο στη Λήμνο. Οι συνδυασμοί προέκυψαν από παρτίδες του ίδιου στο διαδίκτυο. 




Περιμένουμε με αγωνία τις λύσεις στα σχόλια από όλους εσάς ή και από τον Ψαρροσιάν που........δεν μας τις έδωσε!!!!!

Στις 15/01/2012 Ξεκινά το Πρωτάθλημα ΕΣΣΚΕ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 09/01/2012 14:55:00

ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
Μ. ΜΠΟΤΣΑΡΗ & ΔΡΟΣΟΠΟΥΛΟΥ
ΛΑΜΙΑ

Αρ. πρωτ: 93 / 5-01-2012


« 3ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2012 »


ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ

Η ΕΣΣΚΕ, προκηρύσσει το 3Ο Ομαδικό Πρωτάθλημα για το έτος 2012, με το νέο σύστημα αξιολόγησης της Ένωσης, βασιζόμενο στο αμερικάνικο πρότυπο.
ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν τα παρακάτω σωματεία της ΕΣΣΚΕ, τα οποία δήλωσαν εμπρόθεσμα συμμετοχή ,έναντι παραβόλου 3 ευρώ ανά αθλητή.

ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Ελβετικό σύστημα 5 γύρων
ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
S.O.LAMIAS 1
S.S.LARISAS
S.E.VOLOY 1
S.S.ELASONAS
S.O.B.EVIAS
S.S.FARSALON
S.N.O.LAMIAS
F.O.KARDITSAS
A.O.AMFIKLIAS
S.O.LAMIAS 2
S.E.VOLOY 2

Η αρχική κατάταξη των ομάδων για το 3ο Χειμωνιάτικο ομαδικό πρωτάθλημα του 2012 προκύπτει από τα αποτελέσματα της κατάταξης 2ου Χειμωνιάτικου ομαδικού πρωταθλήματος της ΕΣΣΚΕ 2011, πριν την διεξαγωγή του final four και των υπολοίπων ομάδων της ΕΣΣΚΕ, με αλφαβητική σειρά, χρησιμοποιώντας την λατινική γραφή των πόλεων της έδρας τους.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

Ο τόπος θα είναι οι έδρες των ομάδων (πλην του final four ) σύμφωνα με το ακόλουθο πρόγραμμα :
ΓΥΡΟΣ
ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ
ΩΡΑ
Α ΓΥΡΟΣ
Κυριακή 15/01/2012
11.30 π.μ.
Β ΓΥΡΟΣ
Κυριακή 22/01/2012
11.30 π.μ
Γ ΓΥΡΟΣ
Κυριακή 29/01/2012
11.30 π.μ
Δ ΓΥΡΟΣ
Κυριακή 5/02/2012
11.30 π.μ
Ε ΓΥΡΟΣ
Κυριακή 12/02/2012
11.30 π.μ
FINAL FOUR
Κυριακή 26/2/2012
11.30 πμ 4ος – 1ος & 3ος-2ος
FINAL FOUR
Δευτέρα 27/2/2012
11.30 μμ Οι νικητές και οι ηττημένοι μεταξύ τους

ΚΛΗΡΩΣΗ Α’ ΓΥΡΟΥ ( Την έδρα την έχει η ομάδα με τα λευκά )
SO LAMIAS 1

-
0
SS FARSALON
SNO LAMIAS

-
0
SS LARISAS
SE VOLOU

-
0
FO KARDITSAS
AO AMFIKLIAS

-
0
SS ELASSONAS
SO V. EVIAS

-
0
SO LAMIAS 2
SE VOLOU 2



Bye

Η διοργανώτρια ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.
 
ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά , με προσθήκη 30για κάθε κίνηση από την πρώτη κίνηση. Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΟΜΑΔΩΝ
Οι ομάδες θα είναι 5μελείς , σε γενικές σκακιέρες, ανεξάρτητα από φύλο και ηλικία
( απόφαση γενικής συνέλευσης ΕΣΣΚΕ – 20/11/2011 Λάρισας )
Οι σκακιστές και σκακίστριες δηλώνονται με την εξής σειρά κριτηρίων:
α) Διεθνής Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ της FIDE) από τον ισχύοντα πίνακα αξιολόγησης της FIDE (προηγείται ο μεγαλύτερος)
β) Τίτλος (προηγείται ο μεγαλύτερος).
γ) Ελληνικός Βαθμός αξιολόγησης (ΕΛΟ της ΕΣΣΚΕ) από τον ισχύοντα πίνακα αξιολόγησης (προηγείται ο μεγαλύτερος).
γ) Αριθμός αξιολογημένων παρτίδων που αναφέρονται στον ισχύοντα πίνακα αξιολόγησης της ΕΣΣΚΕ (προηγείται ο μεγαλύτερος).
δ) Αριθμός μητρώου ΕΣΣΚΕ αθλητή (προηγείται ο μικρότερος).

Η σειρά αυτή παραμένει σταθερή σε όλη τη διάρκεια του πρωταθλήματος.
Τα μέλη των ομάδων πρέπει να έχουν Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας θεωρημένο το οποίο θα προσκομίζεται στο διαιτητή της συνάντησης πριν την έναρξη του αγώνα. Ο διαιτητής ελέγχει σχολαστικά την εγκυρότητα και πληρότητα του Δ.Α.Τ. και Υγείας κάθε αθλητή. Απαγορεύεται η συμμετοχή αθλητών που δεν θα προσκομίσουν έγκυρο Δ.Α.T. και Υγείας Αθλητή πριν την έναρξη των αγώνων.

ΧΡΩΜΑΤΑ

Η ομάδα που παίζειεντός έδραςέχει τα λευκά στην 1η , 3η και 5η, σκακιέρα και η ομάδαεκτός έδραςέχει τα λευκά στη 2η και 4η σκακιέρα αντίστοιχα.

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΑΓΩΝΑ

Σε κάθε σκακιέρα η νίκη χρεώνεται με 1 πόντο, η ήττα με 0 πόντους ενώ στην ισοπαλία οι αντίπαλοι παίρνουν από μισό πόντο (0,5). Για κάθε κενή σκακιέρα (ήττα χωρίς αγώνα) αφαιρείται μισός πόντος (-0,5) μέχρι να μηδενιστούν όλοι οι πόντοι που συγκέντρωσε η ομάδα (όχι αρνητικοί πόντοι).
Το τελικό αποτέλεσμα της συνάντησης καθορίζεται από το σύνολο των πόντων. Η νικήτρια ομάδα παίρνει 2 βαθμούς και τους πόντους της στον αγώνα, η ηττημένη μηδέν βαθμούς και τους πόντους της στον αγώνα. Σε περίπτωση ισοπαλίας οι ομάδες παίρνουν από 1 βαθμό και τους πόντους τους στον αγώνα.
Ομάδα που έχει bye παίρνει 2 βαθμούς και 3 πόντους (το μισό του συνόλου των πόντων συν 0,5) Νίκη χωρίς αγώνα (Α/Α) βαθμολογείται με 2 βαθμούς και 4,5 πόντους (σκορ 4,5-0). Από την ομάδα που ηττάται χωρίς αγώνα αφαιρείται ένας βαθμός από το σύνολο των βαθμών της στο τέλος του Πρωταθλήματος, και σε περίπτωση δεύτερης ήττας χωρίς αγώνα θεωρείται ότι αποχώρησε από το πρωτάθλημα.

ΚΑΤΑΤΑΞΗ

Η κατάταξη των ομάδων καθορίζεται με κριτήρια:
1. το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε κάθε ομάδα
2. το μεταξύ των ισόβαθμων ομάδων αποτέλεσμα (βαθμοί, πόντοι)
3. το σύνολο των πόντων σε όλους τους αγώνες.
  1. Το σύνολο των πόντων κατά σειρά στη 1η σκακιέρα, στη 2η, κλπ μέχρι τη 5η.
  2. Κλήρωση.
Οι ομάδες που θα τερματίσουν στις 4 πρώτες θέσεις θα αγωνισθούν στις 26 Φεβρουαρίου 2012, με την σύνθεση που προβλέπετε στην σχετική προκήρυξη της ΕΣΟ για το 40ο Ομαδικό Πρωτάθλημα Ελλάδας και σε πόλη που θα αποφασισθεί και θα ανακοινωθεί μετά τον 5 γύρο με συμπληρωματική προκήρυξη.

ΑΡΧΗΓΟΣ ΟΜΑΔΑΣ

Σε κάθε συνάντηση η ομάδα ορίζει έναν «Αρχηγό Ομάδας», που μπορεί να είναι και ένας από τους αγωνιζόμενους παίκτες της, ο οποίος 15 λεπτά πριν από την έναρξη του αγώνα παραδίνει γραπτά τη σύνθεση της ομάδας του στον διαιτητή της συνάντησης. Η σύνθεση που έχει ήδη παραδοθεί δεν μπορεί να τροποποιηθεί.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ

1. Σε κάθε συνάντηση ορίζεται διαιτητής που συμπεριλαμβάνεται στον ισχύοντα Πίνακα Ορισμού Διαιτητών της ΕΣΟ, των οποίων οι αποφάσεις θα είναι οριστικές και άμεσα εκτελεστές.
2. Για να αγωνισθούν οι σκακιστές ενός σωματείου πρέπει να είναι παρόντες τουλάχιστον 3 από τους παίκτες που θα αγωνισθούν. Στην αντίθετη περίπτωση, λειτουργούν τα χρονόμετρα τους χωρίς να έχουν δικαίωμα να παίξουν κίνηση μέχρι να συμπληρωθεί ο απαραίτητος αριθμός παρόντων.
3.
Μηδενίζονται μετά πάροδο τριάντα λεπτών από την προγραμματισμένη ώρα έναρξης του παιχνιδιού, όλοι οι παίκτες που δεν έχουν προσέλθει στον αγωνιστικό χώρο. Αν δεν έχουν προσέλθει 3 τουλάχιστον από μία ομάδα, τότε μηδενίζεται ολόκληρη η ομάδα. Στην περίπτωση αυτή κενές θεωρούνται οι σκακιέρες των παικτών που δεν έχουν παρουσιασθεί στην σκακιέρα που αγωνίζονται.

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ / ΕΠΙΚΕΦΑΛΗΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Διευθυντής Αγώνων: Βαϊοπούλου Γιώτα
Επικεφαλής διαιτητής : Τσώρος Δημήτρης

ΔΙΑΦΟΡΑ

Οι διαιτητές πρέπει να παραδίδουν μετά από την λήξη του αγώνα, τα πρωτότυπα των φύλλων αγώνων, είτε σκαναρισμένα είτε με fax, στον επικεφαλής διαιτητή.


ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
Τα ομαδικά πρωταθλήματα όλων των κατηγοριών σε όλη τη χώρα διεξάγονται βάσει του ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥ ΔΙΑΣΥΛΛΟΓΙΚΩΝ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ, καθώς και βάσει των τροποποιήσεων και συμπληρώσεων αυτού.
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την προκήρυξη ισχύουν οι κανονισμοί της FIDE και της ΕΣΟ.





Ο Πρόεδρος

Σκόδρας Αστέριος

Ο Γεν. Γραμματέας

Παγουρόπουλος Γιώργος



Η σκακιστική οικογένεια απο σήμερα είναι φτωχότερη

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 30/10/2011 04:44:00
Αναδημοσίευση από το ιστολόγιο του Σκακιστικού Ομίλου Λαμίας

Έφυγε απρόσμενα και εντελώς ξαφνικά,ένας μεγάλος σκακιστής, ένας καλός φίλος, ένας άριστος επιστήμονας, αλλά προπάντων ένας υπέροχος άνθρωπος, ο Γιάννης Τσιτούρας.









Αγαπημένε μας Γιάννη , αφήνεις ένα τεράστιο κενό στην οικογένειά σου και σε εμάς τους σκακιστές που είχαμε την μεγάλη τύχη να σε γνωρίσουμε απο κοντά.
Σου υποσχόμαστε οτι θα συνεχίσουμε το εθελοντικό σου έργο, την μεγάλη σου και πολύτιμη προσφορά στο σκάκι με την ίδια συνέπεια, με το ίδιο πάθος.
Εκφράζουμε τα βαθειά μας συλλυπητήρια στην οικογένεια του εκλιπόντος.





Καλό σου ταξίδι καλέ μας φίλε, δεν θα σε ξεχάσουμε ποτέ !

Τουρνουά Σκάκι στο Καρπενήσι με Δωρεάν Διαμονή

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 08/08/2011 13:43:00

Δελτίο Τύπου


«1ο OPEN CHESS TOURNAMENT- ΚΑΡΠΕΝΗΣΙ 2011»
Στο πανέμορφο Καρπενήσι στις 1-2-3-4 Σεπτέμβρη 2011 είναι το επόμενο σκακιστικό ραντεβού.
Ελβετικό σύστημα κληρώσεων 6 γύρων, χρόνος σκέψης 75΄ για την ολοκλήρωση της παρτίδας και 30΄΄ για κάθε κίνηση, διεθνής αξιολόγηση.
ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Τελετή έναρξης: Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα : 17.40
1ος γύρος Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 18.00
2ος γύρος Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 10:30
3ος γύρος Παρασκευή 2 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 17:30
4ος γύρος Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 10:30
5ος γύρος Σάββατο 3 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 17:30
6ος γύρος Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου 2011 ώρα: 10:30
Τελετή λήξης- απονομές επάθλων : Κυριακή 4 Σεπτεμβρίου ώρα 14:00


ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ : Ο μέγιστος αριθμός των συμμετεχόντων αθλητών ορίζεται σε εξήντα . Προτεραιότητα έχουν οι αθλητές που ανήκουν στην ΕΣΣΚΕ. Θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.
Η διαμονή συμπεριλαμβανομένου και του πρωινού , όλων των συμμετεχόντων αθλητών, θα είναι δωρεάν.

ΔΗΛΩΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Μέχρι την Κυριακή 28 Αυγούστου 2011 και ώρα 21.00 στο e-mail : g_vaiopoulou@yahoo.gr
Με συμπληρωματική προκήρυξη θα γνωστοποιηθούν τα ξενοδοχεία που θα συμμετέχουν στην διοργάνωση, καθώς και η φόρμα δήλωσης συμμετοχής.
ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΝΟΔΟΥΣ ΑΘΛΗΤΩΝ: Περιηγήσεις στην πόλη με παράλληλη περιβαλλοντική και ιστορική διερμηνεία, πεζοπορικές διαδρομές, τοξοβολία , κ.α. με πρωτοβουλία των επιχειρήσεων εναλλακτικού τουρισμού της περιοχής.
Την Πέμπτη 1 Σεπτεμβρίου , προσφορά δωρεάν δείπνου και μουσικής βραδιάς, σε όλους τους αθλητές.


ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ : ΓΙΩΤΑ ΒΑΪΟΠΟΥΛΟΥ 6977419923


ΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ : ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΜΙΑΣ
Ολόκληρη η προκήρυξη στην ιστοσελίδα του Σ.Ο. Λαμίας

www.solamias.gr, www.snolamias.blogspot.com, solamias.blogspot.com

Τουρνουά Σκάκι Ελασσόνας

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 14/07/2011 12:00:00
Με επιτυχία ολοκληρώθηκε το τουρνουά σκάκι που διεξήχθη την 7-8 Ιουλίου στο αναψυκτήριο Ελασσόνας. Για δυο απογεύματα μικρoi και μεγάλoi έπαιξαν σκάκι διασκέδασαν και απολαυσαν τη δροσιά που προσφέρει ο χώρος του αναψυκτηρίου.

Συμμετοχές αρκετές από την Ελασσόνα την Λάρισα τα Φάρσαλα το βόλο και την Κέρκυρα τους ευχαριστούμε όλους, ιδιαίτερα τον κύριο Παγούνη Ηλία ο όποιος συμμετέχει ανελλιπώς σε κάθε διοργάνωση του συλλόγου μας. Επίσης το Σ.Σ Λάρισας για το σκακιστικό υλικό που πρόσφερε για άλλη μια φορά, καθώς και τον κύριο Σαμαρά Ηλία για τα τραπέζια.






Οι συμμετέχοντες και η τελική κατάταξη μετά από 7 γύρους:

Rk.  Name                                        Pts.
1  ΖΑΡΚΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                   7.0
2  ΓΚΟΥΚΟΥΜΑΤΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ     6.0
3  ΜΑΡΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ         5.0
4  ΚΑΡΔΑΜΗ ΣΟΦΙΑ                         4.5
5  ΠΑΓΟΥΝΗΣ ΗΛΙΑΣ                        4.0
6  ΠΑΓΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                  4.0
7  ΝΤΕΛΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ                        4.0
8  ΓΚΟΥΓΚΟΥΛΟΥΛΗΣ ΘΕΜΗΣ         4.0
9  ΜΑΡΟΓΙΑΝΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ                4.0
10  ΓΚΑΤΖΙΟΥΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ         3.5
11  ΓΚΟΥΚΟΥΜΑΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ        3.0
12  ΘΑΜΝΟΠΟΥΛΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ     3.0
13  ΖΑΡΚΑΔΗΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ                3.0
14  ΝΤΕΛΗ ΣΩΤΗΡΙΑ                         3.0
15  ΜΑΧΡΕΜΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ                 3.0
16  ΚΑΤΩΤΙΚΙΔΗΣ ΒΑΛΑΝΤΗΣ           3.0
17  ΝΤΕΛΗΣ ΗΛΙΑΣ                           2.0
18  ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ   2.0
19  ΝΤΕΛΗΣ ΣΠΥΡΟΣ                       1.0
20  ΝΤΕΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ                    1.0

1ο ΟΜΑΔΙΚΟ ΤΟΥΡΝΟΥΑ RAPID «ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ» 2011

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 14/07/2011 11:56:00
Την κυριακή 10 Ιουλ 2011 έγινε στον Πύργο με επιτυχία το 1ο Ομαδικό Rapid της Σ. Α. Πύργου ΕΥ ΑΓΩΝΙΖΕΣΘΑΙ 2011 σε συνεργασία με την ΕΣΣΠ και την συμμετοχή 10 ομάδων από την Πελοπόννησο και την Αθήνα.

Οι αγώνες εγκαινίασαν την αγωνιστική δράση και την νεα αίθουσα της ΣΑ Πύργου ( Ιωαννίνων 6 στον Πύργο) με το 5 γύρων Ελβετικού συστήματος ομαδικό rapid.

Πρώτη τερμάτισε η ομάδα της ΝΕΠ με τους Κόκκαλη Βασ , Τζόλα Γεωρ και Ηλιόπουλο Αλέξη στην δεύτερη θέση η ομάδα του ΣΟ Θωμάς Γεωργίου με τους Καρούντζο Νικ , Ντεούδη Κων και Μπαϊρακτάρη Μαρία ενώ η έκπληξη της 3η θέσης ήρθε με την δευτερη ομάδα του ΣΟ Ρίου με τους Γεωργόπουλο Γεώρ , Κοντογιάννη Μαρία Χριστίνα και Κοντογιάννη Γεωρ.

Συμμετείχαν επίσης η πρωτη ομάδα του ΣΟ Ριου η ΝΕΠ Junior ο Προμηθέας ο Αλισσός και 3 ομάδες της Ακαδημίας μας.

Αναλυτικά αποτελέσματα http://chess-results.com/tnr52786.aspx?lan=1

ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡIΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2011 - ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 21/06/2011 12:47:00
ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΣΚΑΚΙ

Μέσα σε εγκάρδια σκακιστική ατμόσφαιρα, που βοήθησε να παιχτούν παρτίδες υψηλού επιπέδου, ολοκληρώθηκε την Κυριακή 19 Ιουνίου, στην πόλη της Λαμίας το «Ατομικό Πρωτάθλημα ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΣΚΕ 2011» που συνδιοργάνωσε ο Σ.Ο. Λαμίας και η Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας ( Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.).

Η τελική κατάταξη των τριών πρώτων :

ΑΝΔΡΕΣ
Rank Name
Rtg
FED
Pts
Res.
BH.
SB
Fide
1
GITSIS CHRISTOS 2032
GRE
0
31½
24,00
24
2
GONELAS NIKOLAOS
1966
GRE
0
30½
23,00
24
3
TSOUMAS ILIAS
1895
GRE
0
28½
21,50
21½

ΓΥΝΑΙΚΕΣ
1
DOGANOU KONSTANTINA
1000
GRE
0
29
12,75
15½
2
SIRKELI FANI
1330
GRE
3
0
23
7,50
12
3
MAGDALINOU DIMITRA
1005
GRE
3
0
21
6,50
9

Ιδιαίτερη μεγάλη σημασία έχει και το γεγονός ότι οι αθλητές αγωνίσθηκαν γνωρίζοντας ότι η Ομοσπονδία του σκάκι δεν θα αξιολογήσει τις παρτίδες τους, ενέργεια εντελώς αυθαίρετη και παράνομη.

Επιλεγμένες παρτίδες βρίσκονται στην ιστοσελίδα της ΕΣΣΚΕ στην δ/νση: www.esske.net
Στην τελετή βράβευσης παρόν και ο επίτιμος πρόεδρος του Σ.Ο. Λαμίας ,κ. Βασίλης Φρόντζος, ο χαρισματικός ηγέτης του Σκακιστικού Ομίλου Λαμίας εδώ και τριάντα χρόνια, ο οποίος αποτελεί όχι μόνο ένα σύμβολο άξιου και άριστου αθλητή αλλά και ανθρώπου.

Βραβεύθηκαν επίσης οι σκακιστές Σκόδρας Αστέριος πρόεδρος ΕΣΣΚΕ , Μπαρμπής Αθανάσιος αθλητής , έφορος αγώνων Σ.Ο.Β. Εύβοιας και Καραμπινάς Αντρέας , αθλητής Φ.Ο. Καρδίτσας, για την πολύχρονη και σημαντική προσφορά τους στο σκάκι της Κεντρικής Ελλάδας.

Συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές , παράγοντες, αλλά και απλούς φίλους του σκάκι, για την ακούραστη και μεγάλη εθελοντική προσπάθεια. Ένα μεγάλο ευχαριστώ στην « ΙΟΛΗ» και την “CHIPITA” που πάντα βρίσκονται στο πλευρό μας, αποδεικνύοντας την αγάπη τους για το πνευματικό αυτό παιχνίδι. 

Συγχαρητήρια στον Σ.Ο. Λαμίας και την Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. για την άψογη διοργάνωση.




Η τελική κατάταξη είναι:




ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡIΚΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2011
Final Ranking
RankNameRtgFEDPtsRes.BH.SBFide
1GITSIS CHRISTOS2032GRE031½24,0024
2GONELAS NIKOLAOS1966GRE030½23,0024
3TSOUMAS ILIAS1895GRE028½21,5021½
4BARBIS ATHANASIOS2026GRE027½21,5020
5KROMMYDAS VASILEIOS1750GRE502918,0020
6KALAMARAS THEOFANIS1746GRE5026½17,7518½
7SKODRAS ASTERIOS1977GRE03318,7522½
8TZAMTZIS KONSTANTINOS1932GRE03018,0022½
9KONSTANTINOU GEORGOS1000GRE4028½14,2517½
10KEPPAS ANTONIOS1685GRE4027½14,5016
11KARANDREAS APOSTOLOS1610GRE4027½12,0017
12KARABINAS ANDREAS1695GRE4026½13,0018
13MODIATIS ANARGYROS1639GRE4024½10,0020
14ZARKADIS IOANNIS1000GRE402414,0014½
15AVDELIDIS NIKOS1000GRE402413,2514½
16MPOUTSIS GEORGIOS1740GRE03012,5015½
17KONSTANTELIAS KONSTANTINOS2078GRE02913,2518
18DOGANOU KONSTANTINA1000GRE02912,7515½
19MANTZANAS KONSTANTINOS1495GRE02511,2514½
20MORES KONSTADINOS1515GRE023½9,5014
21PROTOPSALTIS PANAGIOTIS1130GRE023½8,7511½
22KALTSAS DIMITRIOS1005GRE0227,2512½
23KAPSIOTIS NIKOLAOS1180GRE019½9,0011
24PAPADOULIS GEORGIOS1090GRE3026½10,2512
25KOUTSOCRISTOS CHRISTOS1005GRE30268,2510½
26PAPADOULIS VASILEIOS1620GRE30258,7515½
27KOURDOUKLAS APOSTOLIS1170GRE30249,5013
28SIRKELI FANI1330GRE30237,5012
29MAROGIANNIS DIMITRIOS1000GRE30228,5011
30MAGDALINOU DIMITRA1005GRE30216,509
31MAGDALINOU ANDRIANI1005GRE30215,50
32PAGOUROPOULOS GEORGIOS1425GRE3019½7,7510½
33KALTSAS GEORGIOS1005GRE3019½4,5010
34GEORGAKIS DIMITRIOS1245GRE0235,0014
35STATHOPOULOS KONSTANTINOS1005GRE0205,506
36SIAMETI TRIANTAFYLIA1000GRE019½4,00
37PAGOUNIS ILIAS1160GRE20264,5010
38STERGIOU GEORGIOS1005GRE20235,508
39STRERGIOU DIMITRA - IRINI1005GRE2020½3,25
40KROMMYDAS DIMOS1000GRE2016½2,005
41MAGDALINOU GEORGIA1005GRE019½2,004
42PAPADIMITROPOULOS EFTHIMIS1425GRE10232,006
43KARANIKOLAS THEODOROS1380GRE10230,507
44SIAMETI ANASTASIA1000GRE10203,505
45SIAMETI KONSTANTINA1000GRE10203,007
46TSITSARAS GEORGIOS1845GRE0024½0,000
MPANIAS SERAFEIM1655GRE0024½0,000
KEPPAS KONSTANTINOS1000GRE0024½0,000
49FLOROS KONSTANTINOS1000GRE00240,000
50KATSAROS GEORGIOS1000GRE0023½0,000
Program Swiss-Manager developed and copyright © by DI.Heinz Herzog, 1230 Vienna Joh.Teufelg.39-47/7/9,
Mail:h.herzog@swiss-manager.at,homepage http://swiss-manager.at, User:Greek Chess Federation, 2011/06/04

Θέση της Ε.Σ.Σ.Π σχετικά με την Ε.Σ.Σ.Κ.Ε

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 20/06/2011 13:34:00
Αναδημοσίευση από την ιστοσελίδα της Ε.Σ.Σ.Π

Το Διοικητικό Συμβούλιο της Ε.Σ.Σ.Π. στη συνεδρίασή του στις 5 – Ιουνίου 2011 συζήτησε  για την απόφαση της Ε.Σ.Ο. να μην αξιολογούνται οι παρτίδες αγώνων από τουρνουά στο οποίο εμφανίζεται διοργανωτής ή συνδιοργανωτής η Ένωση Σκακιστών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας οσ(ΕΣΣΚΕ) επειδή  δεν την αναγνωρίζει.

Μετά από ενημέρωση και συζήτηση που ακολούθησε , τα μέλη του Δ.Σ.  πήραν την απόφαση να ενημερώσουν την Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία αλλά  και τις Ενώσεις για τη θέση της Ε.Σ.Σ.Π.
Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Πελοποννήσου θεωρεί πως η απόφαση αυτή δεν πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο που προβλέπουν οι νόμοι, αλλά σύμφωνα με προσωπικές επιθυμίες και προτιμήσεις. Ενεργήσατε κατά το δοκούν και δεν προσπαθήσατε να δώσετε λύση στα προβλήματα της περιοχής με σύνεση και ενέργειες συμφιλίωσης, φιλοσοφία η οποία θα έπρεπε να διακατέχει τα μέλη του Δ.Σ. της Ε.Σ.Ο.

Σας παρακαλούμε λοιπόν και σας προτρέπουμε να αλλάξετε την απόφασή σας αυτή πριν γίνει μεγαλύτερη ζημιά στην ανάπτυξη του σκακιού στην περιοχή αλλά και πανελλαδικά γενικότερα. Σας θυμίζουμε δε ότι η καλοσύνη είναι πιο σπουδαία απ’ τη σοφία, κι η συνειδητοποίηση αυτού του πράγματος είναι η αρχή της σοφίας η οποία μας συμβουλεύει να διατηρούμε μια αίσθηση πως εμπεριέχουν κάποιο σφάλμα όλες οι ιδέες και οι απόψεις μας.

Με όλη μας την εκτίμηση

Το Δ.Σ. της Ε.Σ.Σ.Π.
 

OPEN ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΝΩΣΗΣ ΣΚΑΚ. ΣΩΜ. ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ 2011 ( Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.)

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 16/06/2011 14:02:00

Ξεκίνησε στην πόλη της Λαμίας το πιο ισχυρό τουρνουά που έχει διοργανωθεί έως σήμερα στον Νομό Φθιώτιδας, με πρωτοφανή μεγάλη συμμετοχή και από όλες τις περιοχές ευθύνης της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας ( Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. ). Στο «Ατομικό Πρωτάθλημα ΑΝΔΡΩΝ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΕΣΣΚΕ 2011» που συνδιοργανώνουν ο Σ.Ο. Λαμίας και η ΕΣΣΚΕ και που θα ολοκληρωθεί στις 19 Ιουνίου 2011, συμμετέχουν πενήντα αθλητές και αθλήτριες που αγωνίζονται με ελβετικό σύστημα 7 γύρων, με χρόνο σκέψης 90’ +30’’ και με επιπλέον 30’ μετά τις 40 πρώτες κινήσεις για κάθε αθλητή.

Οι αθλητές προέρχονται από την Σ.Ν.Ο. Λαμίας , τον Σ.Ο. Λαμίας, τον Πήγασο ΑΓ. Κων/νου, τον Σ.Ο. Βορ. Εύβοιας, την Σ. Ε. Βόλου, τον Φ.Ο. Καρδίτσας, την Σκακιστική Ακαδημία Λαμίας, τον σύλλογο της Ελασσόνας, τον σύλλογο του Παλαμά, τον Σ. Ο. Λάρισας και τον σύλλογο των Φαρσάλων, τα Τρίκαλα και την Αρκίτσα .

Ιδιαίτερη μεγάλη σημασία έχει και το γεγονός ότι οι αθλητές αγωνίζονται γνωρίζοντας ότι η Ομοσπονδία του σκάκι δεν θα αξιολογήσει τις παρτίδες τους, ενέργεια εντελώς αυθαίρετη και παράνομη.

Εμείς με την σειρά μας θα δώσουμε συγχαρητήρια σε όλους τους αθλητές , παράγοντες, αλλά και απλούς φίλους της Ένωσης για την ακούραστη και μεγάλη εθελοντική προσπάθεια που κάνουν.


Η κατάταξη μετά τον 5 γύρο έχει ως εξής :

Rank SNo. Name Rtg FED Pts Res.

1 5 GONELAS NIKOLAOS 1966 GRE 4 0
2 2 GITSIS CHRISTOS 2032 GRE 4 0
3 4 SKODRAS ASTERIOS 1977 GRE 4 0
4 6 TZAMTZIS KONSTANTINOS 1932 GRE 4 0
5 13 TSOUMAS ILIAS 1895 GRE 4 0
6 3 BARBIS ATHANASIOS 2026 GRE 4 0
7 10 MODIATIS ANARGYROS 1639 GRE 4 0
8 1 KONSTANTELIAS KONSTANTINOS 2078 GRE 3½ 1
9 44 KONSTANTINOU GEORGOS 1000 GRE 3½ 0
10 7 KROMMYDAS VASILEIOS 1750 GRE 3 0
11 8 KALAMARAS THEOFANIS 1746 GRE 3 0
12 15 MPOUTSIS GEORGIOS 1740 GRE 3 0
13 18 KARANDREAS APOSTOLOS 1610 GRE 3 0
14 16 KEPPAS ANTONIOS 1685 GRE 3 0
15 9 KARABINAS ANDREAS 1695 GRE 3 0
16 39 AVDELIDIS NIKOS 1000 GRE 3 0
17 26 KOURDOUKLAS APOSTOLIS 1170 GRE 3 0
18 40 DOGANOU KONSTANTINA 1000 GRE 2½ 0
19 19 MANTZANAS KONSTANTINOS 1495 GRE 2½ 0
20 32 KOUTSOCRISTOS CHRISTOS 1005 GRE 2½ 0
21 50 ZARKADIS IOANNIS 1000 GRE 2½ 0
22 11 PAPADOULIS VASILEIOS 1620 GRE 2½ 0
23 12 MORES KONSTADINOS 1515 GRE 2½ 0
24 24 GEORGAKIS DIMITRIOS 1245 GRE 2½ 0
25 28 PROTOPSALTIS PANAGIOTIS 1130 GRE 2½ 0
26 25 KAPSIOTIS NIKOLAOS 1180 GRE 2½ 0
27 29 PAPADOULIS GEORGIOS 1090 GRE 2 0
28 27 PAGOUNIS ILIAS 1160 GRE 2 0
29 23 SIRKELI FANI 1330 GRE 2 0
30 30 KALTSAS DIMITRIOS 1005 GRE 2 0
31 34 MAGDALINOU DIMITRA 1005 GRE 2 0
32 31 KALTSAS GEORGIOS 1005 GRE 2 0
33 33 MAGDALINOU ANDRIANI 1005 GRE 2 0
34 46 MAROGIANNIS DIMITRIOS 1000 GRE 2 0
35 20 PAGOUROPOULOS GEORGIOS 1425 GRE 2 0
36 38 STRERGIOU DIMITRA - IRINI 1005 GRE 1½ ½
37 49 SIAMETI TRIANTAFYLIA 1000 GRE 1½ ½
38 37 STERGIOU GEORGIOS 1005 GRE 1 0
39 36 STATHOPOULOS KONSTANTINOS 1005 GRE 1 0
40 48 SIAMETI KONSTANTINA 1000 GRE 1 0
41 22 KARANIKOLAS THEODOROS 1380 GRE 1 0
42 47 SIAMETI ANASTASIA 1000 GRE 1 0
43 21 PAPADIMITROPOULOS EFTHIMIS 1425 GRE 1 0
44 45 KROMMYDAS DIMOS 1000 GRE 1 0
45 35 MAGDALINOU GEORGIA 1005 GRE ½ 0
46 14 TSITSARAS GEORGIOS 1845 GRE 0 0
47 17 MPANIAS SERAFEIM 1655 GRE 0 0
48 41 FLOROS KONSTANTINOS 1000 GRE 0 0
49 43 KEPPAS KONSTANTINOS 1000 GRE 0 0
50 42 KATSAROS GEORGIOS 1000 GRE 0 0

Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 03/06/2011 12:02:00
Σας προσκαλούμε, στην Λαμία, στο ανοικτό ατομικό πρωτάθλημα της Κεντρικής Ελλάδας που συνδιοργανώνει ο Σ.Ο.Λαμίας και η Ε.Σ.Σ.Κ.Ε., για να γνωριστούμε και να παίξουμε σκάκι. Να αποδείξουμε οτι σκάκι υπήρχε και θα υπάρχει και χωρίς το σημερινό σύστημα αξιολογήσεων (ELO).

Όσοι προσπαθούν να σταματήσουν τους αθλητές να αγωνίζονται, βλάπτουν το ίδιο το άθλημα.






Το πρόγραμμα των αγώνων έχει ως εξής

1ος γύρος: Σάββατο 11/06/2011 11.30
2ος γύρος Σάββατο 11/06/2011 18.00
3ος γύρος Κυριακή 12/06/2011 10.30
4ος γύρος: Κυριακή 12/06/2011 18.00
5ος γύρος: Δευτέρα 13/06/2011 10.00
6ος γύρος: Σάββατο 18/6/2011 18.30
7ος γύρος: Κυριακή 19/6/2011 10.00

Πληροφορίες-δήλωση συμμετοχής:
κ.Βαϊοπούλου Γιώτα, e-mail: g_vaiopoulou@yahoo.gr  τηλ: 6977419923

Δείτε παρακάτω αναλυτικά την προκήρυξη



ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ
ΑΝΔΡΩΝ-ΓΥΝΑΙΚΩΝ 2011




ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΛΑΜΙΑΣ αρ. πρ. ΔΣ40/2-5-2011

Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. αρ. πρ. 80/ 25-5-2011


Η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. και ο Σ. Ο. Λαμίας συνδιοργανώνουν το Ανοικτό Ατομικό Πρωτάθλημα Κεντρικής Ελλάδας Ανδρών και Γυναικών 2011.



ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ - ΧΩΡΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Οι αγώνες θα γίνουν με ελβετικό σύστημα 7 γύρων, σε ενιαίο όμιλο για Άνδρες και Γυναίκες, με ξεχωριστή κατάταξη και βράβευση.
Πρόγραμμα των αγώνων

ΓΥΡΟΣ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΩΡΑ
1ος γύρος:
Σάββατο
11/06/2011
11.30
2ος γύρος
Σάββατο
11/06/2011
18.00
3ος γύρος
Κυριακή
12/06/2011
10.30
4ος γύρος:
Κυριακή
12/06/2011
18.00
5ος γύρος:
Δευτέρα
13/06/2011
10.00
6ος γύρος:
7ος γύρος:
Σάββατο
Κυριακή
18/06/2011
19/06/2011
18.30
10.00


Η τελετή λήξης και οι απονομές θα γίνουν μετά το πέρας του 7ου γύρου στο χώρο των αγώνων.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Λαμία , Μ. Μπότσαρη & Δροσοπούλου.

ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και επιπλέον 30 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας, με προσθήκη 30’’ ανά κίνηση από την 1η κίνηση.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας.

ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους τους σκακιστές/τριες, με θεωρημένο Αθλητικό Δελτίο της ΕΣΟ, με παράβολο 5 ευρώ.




ΔΩΡΕΑΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
Α)ΟΡΟΙ
Δικαίωμα δωρεάν συμμετοχής σε καλοκαιρινά τουρνουά έχουν:
1)οι σκακιστές/τριες που ανήκουν σε σωματεία της ΕΣΣΚΕ
2)οι σκακιστές/τριες που ανήκουν σε σωματεία της ΕΣΣΚΕ και αγωνίζονται με υποσχετική σε άλλη Ένωση/Τοπική Επιτροπή.
Δεν έχουν δικαίωμα δωρεάν συμμετοχής, οι σκακιστές/τριες που δεν αγωνίζονται σε σωματεία της ΕΣΣΚΕ, ή αγωνίζονται με υποσχετική και ανήκουν σε άλλη Ένωση/Τοπική Επιτροπή.
Β)ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ
Ο Πρωταθλητής και η Πρωταθλήτρια του Ανοικτού Ατομικού Πρωταθλήματος Κεντρικής Ελλάδας 2011 , θα φιλοξενηθούν (δωρεάν , διαμονή σε δίκλινο δωμάτιο με φαγητό) σε οποιοδήποτε καλοκαιρινό τουρνουά εντός Ελλάδας επιθυμούν, με έξοδα της ΕΣΣΚΕ.
Εάν ο Πρωταθλητής ή η Πρωταθλήτρια του Ανοικτού Πρωταθλήματος Κεντρικής Ελλάδας 2011 δεν ανήκουν σε σωματεία της ΕΣΣΚΕ, τότε αυτομάτως η δωρεάν φιλοξενία στο επιλεγέν καλοκαιρινό τουρνουά , μεταφέρεται στον αμέσως επόμενο αθλητή ή στην επόμενη αθλήτρια, της ΕΣΣΚΕ, ασχέτως αν αγωνίζεται με υποσχετική σε σωματείο που ανήκει σε άλλη Ένωση ή Τοπική Επιτροπή.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Βαϊοπούλου Γιώτα, e-mail: g_vaiopoulou@yahoo.gr και τηλ: 6977419923


ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ: Ξενοδοχεία της περιοχής χωρίς καμία δέσμευση από τον διοργανωτή.

ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ: Γαλοπούλου Ευαγγελία

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τσώρος Δημήτρης .

ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ – ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Οι αθλητές/αθλήτριες θα καταταχθούν για της ανάγκες της κλήρωσης, σύμφωνα με το διεθνές ΕΛΟ (αν δεν υπάρχει, το Εθνικό ΕΛΟ) από τους ισχύοντες πίνακες της FIDE και της ΕΣΟ, και σε περίπτωση ίσου ΕΛΟ, αλφαβητικά. Για κάθε νίκη οι παίκτες παίρνουν 1 βαθμό, για ισοπαλία 0,5 βαθμούς, και για ήττα μηδέν βαθμούς. Η τελική κατάταξη θα καθοριστεί από τους βαθμούς που συγκέντρωσαν οι παίκτες, και σε περίπτωση ισοβαθμίας σύμφωνα με τα εξής κριτήρια:
1) Το τουρνουά των ισοβάθμων (αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους)
2) Το κριτήριο Μπούχολτς
3) Το κριτήριο Σόνεμπορν – Μπέργκερ
4) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας


ΕΠΑΘΛΑ

1ος
Νικητής
Κύπελλο

Νικήτρια
Κύπελλο
2ος
Νικητής
Κύπελλο

Νικήτρια
Κύπελλο
3ος
Νικητής
Κύπελλο

Νικήτρια
Κύπελλο

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ

Οι αγώνες γίνονται σύμφωνα με την Αθλητική νομοθεσία, τους κανόνες της F.I.D.E., τους σχετικούς κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. και την Προκήρυξη των αγώνων μαζί με τα παραρτήματά της. Για την ερμηνεία της Προκήρυξης και διευκρινίσεις σχετικά με αυτή, αρμόδιος είναι ο Επικεφαλής Διαιτητής, οι αποφάσεις του οποίου είναι οριστικές, τελεσίδικες, άμεσα εκτελεστές και θεωρούνται παραρτήματα της προκήρυξης.
Για ότι δεν προβλέπεται από τους παραπάνω κανονισμούς ή από την Προκήρυξη, αρμόδιος είναι ο Διευθυντής αγώνων.

Όποιος ηττηθεί μία φορά χωρίς αγώνα, θεωρείται ότι αποχώρησε εκτός αν η απουσία θεωρηθεί από τον επικεφαλής διαιτητή αιτιολογημένη.
Επιτρέπεται σε κάθε παίκτη μία εξαίρεση απόλυτα αιτιολογημένη.




Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.                                                              Η ΠΡΟΕΔΡΟΣ Σ.Ο.Λ.

ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΣΚΟΔΡΑΣ                                                                     ΓΙΩΤΑ ΒΑΙΟΠΟΥΛΟΥ



Ο ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.                                                Η ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ Σ.Ο.Λ.

ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ                                                       ΔΗΜΗΤΡΑ ΡΑΝΤΖΟΥ

ΔΡΑΜΑΘΛΟΝ 2011

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 01/06/2011 14:18:00
1Ο  ΤΟΥΡΝΟΥΑ ΣΚΑΚΙ  ¨ΔΡΑΜΑΘΛΟΝ 2011¨



Το σωματείο ¨ΠΟΛΗ και ΖΩΗ¨ σε συνεργασία με τον Γαλαξία Δράμας και το σκακιστικό τμήμα του ΣΦΓΤ Δράμας  διοργανώνει το 1ο τουρνουά  Σκάκι  ¨ΔΡΑΜΑΘΛΟΝ 2011¨



ΧΩΡΟΣ ΑΓΩΝΩΝ: Στο Πάρκο της Αγίας Βαρβάρας δίπλα στο κέντρο ¨Νησάκι¨



ΣΥΣΤΗΜΑ:   Ελβετικό 9 γύρων.



ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ: 10 λεπτά για κάθε παίκτη για όλη την Παρτίδα


ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ:


Σάββατο 4 Ιουνίου 2011
Άφιξη σκακιστών ώρα 11.00
1ος Γύρος, ώρα 11.15
2ος Γύρος, ώρα 11.45
3ος Γύρος, ώρα 12.15
4ος Γύρος, ώρα 12.45
5ος Γύρος, ώρα 13.15


Κυριακή 5 Ιουνίου 2011
6ος Γύρος, ώρα 11.15
7ος Γύρος, ώρα 11.45
8ος Γύρος, ώρα 12.15
9ος Γύρος, ώρα 12.45
Τελετή λήξης – Απονομές επάθλων, ώρα 13.15


Δικαίωμα συμμετοχής ελεύθερη για όλους τους σκακιστές και σκακίστριες



ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ:


1. Αποτελέσματα τουρνουά μεταξύ ισόβαθμων
2. Μπούχολτς (άθροισμα βαθμών αντιπάλων)
3. Σόννεμπορν – Μπέργκερ
4. Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας




ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ ΤΩΝ ΑΓΩΝΩΝ: Γκουτιούδης Ζήσης και Χωματίδης Στέφανος



ΕΠΑΘΛΑ ΝΙΚΗΤΩΝ:
1ος – 2ος – 3ος: Κύπελλο
1ος – 2ος – 3ος στις ειδικές κατηγορίες : Μετάλλιο


ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ: Το Σάββατο πρίν την έναρξη του τουρνουά στον κ. Γκουτιούδη Ζήση τηλ. 6979202182 και e-mail: zisis1957@gmail.com και στα γραφεία «Πόλη και Ζωή» στο τηλ. 2521047285 και e-mail: poli-zoi@otenet.gr



Με  αθλητικούς χαιρετισμούς



Για το Δ.Σ της ¨Πόλη και Ζωή¨


Νικολαϊδης Φώτης Πρόεδρος


Σαλπιστής Γιώργος Aντιπρόεδρος



Για τον Γαλαξία Δράμας


Ο Πρόεδρος Γκουτιούδης Ζήσης

Δελτίο Τύπου της ΕΣΣΚΕ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 26/05/2011 15:52:00

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ
ΕΝΩΣΗΣ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ ( Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. )

Με έκπληξη ενημερωθήκαμε από το διαδίκτυο την πρωτοφανή απόφαση της πλειοψηφίας του ΔΣ της σκακιστικής ομοσπονδίας να μην αξιολογήσει εκατοντάδες επίσημες παρτίδες, δεκάδων αθλητών της Ένωσής μας. Καταγγέλλουμε σε ολόκληρη την σκακιστική οικογένεια, αλλά και σε όλους τους φίλους του σκακιού, την συγκεκριμένη ενέργεια απαιτώντας την άμεση ανάκλησή της καθώς είναι ενέργεια άδικη, παράνομη και παραβιάζει όχι μόνο το καταστατικό και τον κανονισμό της ομοσπονδίας, αλλά και τον ίδιο τον αθλητικό νόμο. Στρέφεται εναντίον των σκακιστών του αθλήματος, εναντίον του ίδιου του αθλήματος και τελικά ακυρώνει την ίδια την ομοσπονδία. 
 
Θέλουμε να ευχαριστήσουμε όλους όσους μας συμπαραστέκονται. Θα συνεχίσουμε να δουλεύουμε εθελοντικά για την ανάπτυξη του σκακιού στην περιοχή ευθύνης μας και θα εκφράζουμε ελεύθερα τις απόψεις μας. 
 
Με κινητήρια δύναμη τον εθελοντισμό και όχι την οικονομική συναλλαγή, με σύμμαχο το αίσθημα δικαίου αλλά και τον σκακιστικό κόσμο , με οδηγό το καταστατικό και τους κανονισμούς της ομοσπονδίας και τους νόμους της χώρας μας, η ΕΣΣΚΕ θα συνεχίσει να αγωνίζεται για τον μαζικό αθλητισμό και τα αθλητικά ιδεώδη. 
 
Η μη αξιολόγηση των παρτίδων των αθλητών μας από το ΔΣ της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας Ε.Σ.Ο., καταγράφεται στην σκακιστική ιστορία ως ένα από τα μελανότερα σημεία της. 
 
Απαιτούμε την άμεση ανάκληση της αυθαίρετης αυτής απόφασης .
Το ΔΣ της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.

Ανακοίνωση της Ν.Σ.Κ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 21/05/2011 09:39:00
Όχι στον αυταρχικό κατήφορο της ΕΣΟ 
   Η αξιολόγηση παιγμένων παρτίδων είναι δικαίωμα των σκακιστών


Καταγγέλλουμε τον κατήφορο της πλειοψηφίας του ΔΣ της ΕΣΟ, που σε μια πρωτοφανή επίδειξη αυταρχισμού αποφάσισε να μην αξιολογούνται οι παρτίδες αγώνων από τουρνουά στο οποίο εμφανίζεται διοργανωτής ή συνδιοργανωτής η Ένωση Σκακιστών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΣΚΕ) επειδή (παράτυπα και παράνομα) δεν την αναγνωρίζει παρότι είναι σύννομη και αναγνωρισμένη από το ελληνικό κράτος!!

Μιλάμε για μια απόφαση που μπορεί να συγκριθεί μόνο με τις πιο μαύρες στιγμές της ΕΣΟ, όταν έφτανε να παρεμποδίζει τη συμμετοχή σκακιστών σε διεθνείς αγώνες εκτός Ελλάδας και έθαβε διεθνή τουρνουά στη χώρα μας για να «τιμωρήσει» τους μη αρεστούς. Είναι απόφαση:

Επικίνδυνη: Εγκαινιάζει μια πρακτική όπου οποιαδήποτε διαφωνία ή πολιτική διαφορά με την πλειοψηφία του ΔΣ της ΕΣΟ θα αντιμετωπίζεται με αγωνιστικές κυρώσεις και διώξεις κατά σκακιστών, σωματείων, παιδιών και γονιών. Να ποιους θεωρούσε η πλειοψηφία «υπαίτιους» όταν αποφάσιζε στην προηγούμενη συνεδρίαση του «Το ΔΣ θα εξετάσει τις προτάσεις για λήψη πειθαρχικών μέτρων κατά των υπαιτίων σε επόμενη συνεδρίασή του»: στοχοποιούσε όσους παίζουν σκάκι στη Θεσσαλία, τη Φθιώτιδα, την Βόρεια Εύβοια, την Ευρυτανία.
Εχθρική για το σκάκι: ενώ κατά τα άλλα οι σύμβουλοι της πλειοψηφίας κόπτονται για «το σκάκι στην περιοχή», την «ανάπτυξη», σήμερα αρνούνται να αξιολογήσουν εκατοντάδες παρτίδες παιγμένες στη σκακιέρα από δεκάδες σκακιστές 14 σωματείων!

Αυθαίρετη: Το 4.29 του κανονισμού τίτλων και αξιολόγησης που επικαλείται προβλέπει ότι «Αξιολογούνται όλοι οι αγώνες που διοργανώνονται από την ΕΣΟ, τα Σωματεία της, ξένες σκακιστικές ομοσπονδίες ή και άλλους φορείς με τη συμμετοχή Ελλήνων σκακιστών και έχουν την έγκριση της ΕΣΟ». Ποτέ δεν κοινοποιήθηκε στα σωματεία ότι οι αγώνες τους δεν έχουν την έγκριση της ΕΣΟ, ούτε και έχει ορίσει η ομοσπονδία ποτέ διαδικασία έγκρισης, ούτε και θέτει πουθενά ο κανονισμός προϋπόθεση να είναι ο διοργανωτής «αναγνωρισμένος από την ΕΣΟ», το αντίθετο μάλιστα («άλλοι φορείς»).

Αντιδημοκρατική: Η ΕΣΟ εισάγει την έννοια της αναδρομικής τιμωρίας.
Αυτό που μένει είναι μια πολιτική απόφαση της πλειοψηφίας, η οποία επειδή έτσι θέλει καταργεί το σκάκι σε μια μεγάλη περιοχή της χώρας  μας, στην οποία μάλιστα τα τελευταία 2 χρόνια σημειώνεται σημαντική ανάπτυξη και δραστηριότητα παρά την εχθρική στάση της Ομοσπονδίας,
Τέλος, σημειώνουμε πως οι κυρώσεις αυτές παίρνονται αφού εκδηλώθηκαν αντιδράσεις στη συγκεκριμένη περιοχή για τους οικονομικούς όρους συμμετοχής των παιδιών στα πρόσφατα πανελλήνια σχολικά πρωταθλήματα ενοχλώντας τα συμφέροντα που συνδέθηκαν με την διοργάνωση.
Κάθε σκακιστής και σκακίστρια, όλος ο σκακιστικός κόσμος, ανεξάρτητα από την άποψη που έχει για την ΕΣΣΚΕ ή την διοίκηση της ΕΣΟ έχει ευθύνη να αντιδράσει. Να απαιτήσει την ανάκληση της αυταρχικής αυτής απόφασης.
Να διεκδικήσει το αυτονόητο: αγώνες που παίζονται να μετράνε, και οι σκακιστές να μπορούν να ασκούν απρόσκοπτα το άθλημά τους ανεξάρτητα από τις απόψεις που εκφράζουν ή έχουν για την ΕΣΟ και τη διοίκησή του.
Μάης 2011
Για τη Νέα Σκακιστική Κίνηση, τα μέλη του ΔΣ της ΕΣΟ

Αντωνιάδης Γιάννης
Σερετάκης Νίκος
Σιαμέτης Δημήτρης
Τσουκαράκης Γιάννης

ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ ΩΡΑ ΜΗΔΕΝ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 06/05/2011 12:30:00
Το Σάββατο 30 Απριλίου 2011 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία στο Grand Hotel της Θεσσαλονίκης η ημερίδα για τον αθλητισμό και το σκάκι με θέμα "Αθλητισμός ώρα μηδέν".

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους αρκετοί παράγοντες από το χώρο του μπάσκετ του βόλεϋ αλλά κυρίως από το σκακιστικό χώρο.

Μεταξύ των προσκεκλημένων ήταν και πρόεδρος της ΕΣΣΚΕ Στέργιος Σκόδρας ο οποίος δυστυχώς δεν μπόρεσε να παρεβρεθεί λόγω της παρουσίας του σε επιστημονικό συνέδριο στην Πάτρα (http://www.cetl.elemedu.upatras.gr/conference/). Αξίζει να σημειωθεί ότι η εργασία του Στέργιου βραβεύθηκε ως η καλύτερη από τις 151 εργασίες του συνεδρίου!

Λόγω του κωλύματος του κυρίου Σκόδρα την ΕΣΣΚΕ εκπροσώπησε στην Ημερίδα ο έφορος του Σκακιστικού Ομίλου Βόρειας Εύβοιας Μπαρμπής Θανάσης.

Κατά τη διάρκεια της ημερίδας ακούστηκαν πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις σχετικά με την αντιμετώπιση της οικονομικής κρίσης στο χώρο του αθλητισμού. Οι περισσότεροι ομιλητές συμφώνησαν στην εύρεση τρόπων αυτοχρηματοδότησης των Ομοσπονδιών όπως και στην αναζήτηση χορηγιών όπου αυτό είναι δυνατόν. Κάποιοι μίλησαν και για περιορισμό των δαπανών στο αγωνιστικό μέρος προτείνοντας λύσεις όπως η δημιουργία περισσότερων ομίλων με στόχο τη μείωση του αριθμού των αγώνων αλλά και των αποστάσεων. Ορισμένοι πρότειναν ακόμα και μείωση των ομάδων κάτι που φυσικά είναι εφικτό σε χώρους όπως στο μπάσκετ ή το βόλεϋ αλλά σε καμία περίπτωση στο σκάκι.

'Οσον αφορά το σκάκι ιδιαίτερης προσοχής χρίζει η δήλωση του Αντιπροέδρου της Ελληνικής Σκακιστικής Ομοσπονδίας κύριου Θεοδωρίδη  που μίλησε για προβληματική λειτουργία του Δ.Σ της ΕΣΟ η οποία τον αναγκάζει να μην ξανασχοληθεί με τα διοικητικά της ΕΣΟ μετά τη λήξη της θητείας του.

Ο κύριος Θεοδωρίδης αναφέρθηκε και στην ΕΣΣΚΕ η οποία όπως είπε είναι νόμιμη Ένωση αλλά η ΕΣΟ δεν την αναγνωρίζει! Μιλώντας γενικότερα υπέδειξε ως μελλοντικό στόχο της ΕΣΟ την αλλάγή των γεωγραφικών ορίων όλων των σκακιστικών Ενώσεων της χώρας στα πλαίσια των Καλλικρατικών Περιφερειών ώστε να είναι περισσότερο βιώσιμες και πιο εύκολες στη διοίκηση.

Ακολουθεί ένα βίντεο από την ημερίδα το οποίο δυστυχώς στερείται ήχου στα πρώτα λεπτά και μέχρι την έναρξη της ομιλίας του εκπροσώπου του βόλεϋ. Έτσι δεν ακούγεται η πολύ ενδιαφέρουσα ομιλία του εκπροσώπου του μπάσκετ που ήταν ιδιαίτερα παραστατικός και κατατοπιστικός στις παρατηρήσεις του για τα προβλήματα που δημιούργησε η οικονομική κρίση στο δημοφιλές αυτό άθλημα.
                    http://www.ustream.tv/recorded/14378465


Περισσότερες ομάδες και πολλά παιδιά στους Αιγαιοπελαγίτικους της Σαντορίνης!

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 28/04/2011 12:47:00

Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου
- Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Σαντορίνης
Δελτίο τύπου 28-4-2011

Περισσότερες ομάδες και πολλά παιδιά στους Αιγαιοπελαγίτικους της Σαντορίνης!

Ρεκόρ συμμετοχών σημειώθηκε στους φετινούς Αιγαιοπελαγίτικους Αγώνες που φιλοξενεί η Σαντορίνη, με 8 νησιώτικες ομάδες να ρίχνονται καθημερινά στη μάχη της σκακιέρας, αλλά και να προσπαθούν να αντιμετωπίσουν δυσεπίλυτα προβλήματα, με κυρίαρχο το οικονομικό…
Στα πολύ θετικά στοιχεία των φετινών αγώνων συγκαταλέγεται η παρουσία πολλών μικρών παιδιών, η οποία προκαλεί πονοκέφαλο στους διαιτητές, αλλά δημιουργεί αίσθηση στους θεατές και δίνει ελπιδοφόρα μηνύματα!
Οι φετινοί Ομαδικοί Αιγαιοπελαγίτικοι Αγώνες διεξάγονται στο Συνεδριακό Κέντρο της Ένωσης Θηραϊκών Προϊόντων, στον Πύργο Καλλίστης. Κάθε πρωί πραγματοποιούνται οι συναντήσεις για το Κύπελλο Αιγαίου και για το Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και κάθε απόγευμα για το Πρωτάθλημα Αιγαίου (Προκριματικός Όμιλος Α΄ Εθνικής). Το σύστημα αγώνων στο Κύπελλο είναι νοκ-άουτ και στις άλλες δύο διοργανώσεις πουλ, σε δύο φάσεις: προκριματική, με τις ομάδες χωρισμένες σε υποομίλους και τελική φάση για την ανάδειξη των πρωταθλητριών, καθώς και για την τελική κατάταξη όλων των ομάδων (αναλυτικές προκηρύξεις στο http://santochess.blogspot.com/).
Τα αποτελέσματα των 2 πρώτων γύρων στο Ομαδικό Πρωτάθλημα Αιγαίου είναι τα εξής: Χίος – Σαντορίνη 4,5-7,5, Λέρος – Χίος 9-3 (α΄ υποόμιλος) και Κάλυμνος – Σύρος 11-0,5, Μυτιλήνη – Ρόδος 6,5-5,5, Κάλυμνος – Μυτιλήνη 7,5-4,5, Σύρος – Ρόδος 0,5-11 (β΄ υποόμιλος). Αγωνίζονται οι 7 από τις 8 ομάδες, επειδή η Ικαρία είναι ομάδα Α΄ Εθνικής.
Αποτελέσματα προημιτελικού γύρου στο Ομαδικό Κύπελλο Αιγαίου: Κάλυμνος – Ρόδος 3,5-0,5, Χίος – Σαντορίνη 0,5-3,5, Ικαρία – Σύρος 2-2 (προκρίθηκε η Ικαρία, με νίκες στις πρώτες σκακιέρες), Μυτιλήνη – Λέρος 0-4. Ημιτελικός γύρος: Λέρος – Ικαρία 1,5-2,5, Σαντορίνη – Κάλυμνος 2-2 (προκρίθηκε η Σαντορίνη και θα αντιμετωπίσει στον τελικό την Ικαρία). Για τους αγώνες κατάταξης: Ρόδος – Μυτιλήνη 1-3, Σύρος – Χίος 1,5-2,5.
Ομαδικό Πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων Αιγαίου (3 γύροι): Σαντορίνη – Ρόδος 2-4, Ικαρία – Κάλυμνος 2,5-3, Σαντορίνη – Ικαρία 3,5-2,5, Ρόδος – Κάλυμνος 3,5-2,5, Κάλυμνος – Σαντορίνη 3-3, Ικαρία – Ρόδος 1,5-4,5 (α΄ υποόμιλος) και Σύρος – Μυτιλήνη 0-6, Λέρος – Χίος 3,5-2,5, Σύρος – Λέρος 0,5-5, Μυτιλήνη – Χίος 3-3, Χίος – Σύρος 6-0, Λέρος - Μυτιλήνη 3-3 (β΄ υποόμιλος). Τελική βαθμολογία προκριματικής φάσης στον α’ υποόμιλο: 1η Ρόδος 6 βαθμοί / 12 πόντοι, 2η-3η Σαντορίνη, Κάλυμνος 3 / 8,5, 4η Ικαρία 0 / 6,5. Στον β΄ υποόμιλο: 1η Λέρος 5 / 11,5, 2η Μυτιλήνη 4 / 12, 3η Χίος 3 / 11,5, 4η Σύρος 0 / 0,5. Λόγω των απεργιακών κινητοποιήσεων της Πρωτομαγιάς η διοργάνωση θα ολοκληρωθεί την Παρασκευή με τους αγώνες κατάταξης. Τον τίτλο της πρωταθλήτριας Παίδων-Κορασίδων Αιγαίου θα διεκδικήσουν η Ρόδος και η Λέρος.
Διοργανωτές είναι η Ελληνική Σκακιστική Ομοσπονδία, η Τοπική Επιτροπή Σκακιστικών Σωματείων Αιγαίου, ο Αθλητικός Σκακιστικός Όμιλος Σαντορίνης και ο Δημοτικός Αθλητικός Οργανισμός Σαντορίνης. Μεγάλος χορηγός αγώνων ανακηρύχθηκε η Blue Star Ferries, η οποία μεταφέρει δωρεάν με τα πλοία της όλους τους σκακιστές και τις σκακίστριες προς και από τη Σαντορίνη. Χορηγοί της διοργάνωσης είναι το κοσμηματοπωλείο Nick the Greek jewellery, στα Φηρά, η Εστία Πύργου, το Κρητικό αρτοποιείο «Ο Ερωτόκριτος», στον Καρτεράδο, ο Λειβαδάρος Γιώργος, λογιστικό γραφείο, Εμπορείο, ο Πρέκας Νικόλαος , χρωματοπωλείο- είδη υγιεινής, Εμπορείο και ο Νομικός Ευάγγελος, επιχειρηματίας, Πύργος. Χορηγοί επικοινωνίας είναι το Ράδιο Σαντορίνη 106,4 και η Θήρα σπορ. Διαιτητεύουν η Μαριέττα Μουρούτη και η Φωτεινή Αγγελάκη, ενώ Διευθυντής Αγώνων ανέλαβε ο Παναγιώτης Φρεντζάς.

Ο Πρόεδρος της ΕΣΣΚΕ προσκεκλημένος ομιλητής σε ημερίδα για τον αθλητισμό και το Σκάκι

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 24/04/2011 12:44:00
Στέργιος Σκόδρας
Ο πρόεδρος της ΕΣΣΚΕ Στέργιος Σκόδρας είναι προσκεκλημένος ομιλητής της ημερίδας για τον αθλητισμό και το Σκάκι με θέμα « Αθλητισμός ώρα μηδέν» που θα πραγματοποιηθεί κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Τουρνουά « Μέγας Αλέξανδρος » το Σάββατο 30 Απριλίου 2011 στη Θεσσαλονίκη στο Grand Hotel Palace










Σκακιστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ (20-4-2011)

Η Σκακιστική Ακαδημία Θεσσαλονίκης συγχαίρει τους αθλητές-τριες του συλλόγου για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και Κυπέλλου της Ένωσης Θεσσαλονίκης - Χαλκιδικής.

Α. ΔΙΕΘΝΕΣ ΟΠΕΝ «ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ»
Υπό την Αιγίδα του ΔΗΜΟΥ Θεσσαλονίκης

25 Απριλίου -1 Μαΐου 2011, Θεσσαλονίκη

Eκατόν είκοσι (140) σκακιστές και σκακίστριες έχουν εγγραφεί έως τώρα για το Διεθνές τουρνουά «Μέγας Αλέξανδρος» 2011. Προέρχονται από 14 χώρες και από όλες περιοχές της Ελλάδος.

Ολοι οι πίνακες συμμετοχών εδώ:


Toυρνουά Β : (παίδων-κορασίδων Κ14): http://www.chess-results.com/tnr47911.aspx?lan=1

Eπίσημη σελίδα αγώνων: www.gamesfestival.com

Οι αγώνες ξεκινάν τη Δευτέρα 25 Απριλίου στις 17.00 στο ξενοδοχείο Grand Hotel Palace Μοναστηριού 305. Πληροφορίες- Δηλώσεις συμμετοχής: 2310 419 269 (Σάββας Μαυρομούστακος).

Β. ΗΜΕΡΙΔΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΘΛΗΤΙΣΜ0 ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΑΚΙ

Σάββατο 30 Απριλίου 2011, 17.00 Θεσσαλονίκη Grand Hotel Palace

Κατά τη διάρκεια του Διεθνούς Τουρνουά « Μέγας Αλέξανδρος » θα πραγματοποιηθεί ημερίδα για τον αθλητισμό και το Σκάκι με θέμα « Αθλητισμός ώρα μηδέν». Κύριο θέμα τα οικονομικά προβλήματα που αντιμετωπίζουν Σωματεία και Ομοσπονδίες και οι τρόποι αντιμετώπισης της κρίσης.

Προσκεκλημένοι Ομιλητές (η σειρά των ομιλιτών θα καθοριστεί):

  • Μαυρομάτης Αχιλλέας – Πρόεδρος Ε.Ο.ΠΕ. Νομικός Σύμβουλος ΠΑΕ ΠΑΟΚ

  • Λόρτος Σαββας - Πρόεδρος ΕΚΑΣΘ

  • Τσορμπατζόγλου Θεόδωρος – Σύμβουλος Ευρωπαϊκής Σκακιστικής Ομοσπονδίας (ΕСU)

  • Θεοδωρίδης Βασίλης – Αντιπρόεδρος ΕΣΟ - Πρόεδρος ΕΣΣΜΘ

  • Γκορίτσας Χρήστος – Πρόεδρος ΕΣΣΝΑ

  • Βιδάλης Βαγγέλης -- Μέλος ΔΣ ΕΣΟ

  • Αλεξίου Κωστας – Μέλος ΔΣ ΕΣΟ – Πρόεδρος ΕΣΣΚΕΔΥΜ

  • Σκόδρας Αστέριος – Πρόεδρος ΕΣΣΚΕ

  • Mαστροβασίλης Γαβριήλ – Πρόεδρος Ενωσης Σκακιστών Θεσσαλονίκης

  • Κουτρούκης Κώστας – Γενικός Γραμματέας ΕΣΣΝΘΧ

Ο κατάλογος ενδέχεται να διευρυνθεί καθώς γίνονται επαφές και με άλλους αθλητικούς και σκακιστικούς παράγοντες κυρίως της Θεσσαλονίκης. Η συζήτηση θα είναι ανοικτή σε παρεμβάσεις και τοποθετήσεις από τους παρευρισκόμενους

Αποτελέσματα 1ου Open Τουρνουά Σκάκι Αιδηψός 2011

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 21/04/2011 10:14:00
Με τη συμμετοχή 18 αθλητών και αθλητριών ολοκληρώθηκε χθες Τετάρτη 20 Απριλίου 2011 το 1ο Open Τουρνουά Σκάκι Αιδηψός 2011. Νικητής των αγώνων είναι ο FM Αλέξανδρος Γκόγκολης( 4,5/5) με δεύτερο τον  ΟΜ Κωνσταντίνο Ιγνατιάδη (4,5/5)  και τρίτο το Γιάννη Νικολάου(3/5).

Τα αποτελέσματα όλων των γύρων είναι:

1ος γύρος


Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 10 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 0 0 - 1 0 ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1
2 2 ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0 1 - 0 0 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 11
3 12 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ 0 0 - 1 0 ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 3
4 4 ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 0 1 - 0 0 ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ 13
5 14 ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ 0 0 - 1 0 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 5
6 6 ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 1 - 0 0 ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 15
7 16 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 0 1 - 0 0 ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 7
8 8 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 0 - 1 0 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 17
9 18 ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 0 0 - 1 0 ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ 9


2ος γύρος


Bo. SNo. Name Pts Res. Pts Name SNo.
1 1 ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ 1 1 - 0 1 ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 6
2 5 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 1 0 - 1 1 ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ 2
3 3 ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1 1 - 0 1 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 16
4 9 ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ 1 0 - 1 1 ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ 4
5 17 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ 1 0 - 1 0 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ 10
6 7 ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 0 1 - 0 0 ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ 14
7 13 ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ 0 1 - 0 0 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 8
8 11 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ 0 1 - 0 0 ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 18
9 15 ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ 0 0 - 1 0 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ 12
 
3ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
0 - 1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 - 1
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
4
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
5
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
1 - 0
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
7
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
1 - 0
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
8
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ
0 - 1
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

4ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
1/2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
2
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 -1
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
1/2
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
4
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
5
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
1 - 0
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
6
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
1 - 0
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
7
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
0 - 1
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
8
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
1 - 0
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
0 - 1
ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ

5ος γύρος


Bo.
Name
Res.
Name
1
ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
0 - 1
ΓΚΟΓΚΟΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
2
ΙΓΝΑΤΙΑΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΝΙΚΟΛΑΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
3
ΠΗΤΤΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
0 - 1
ΑΝΕΣΤΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
4
ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ
1 - 0
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ
5
ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΣΚΟΥΡΤΑΝΙΩΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
6
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
1 - 0
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
7
ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ
1 - 0
ΔΡΟΣΟΥ ΝΑΤΑΛΙΑ
8
ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ
1 - 0
ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
9
ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΥΛΙΑΝΗ
bye







1ο Open Τουρνουά Σκάκι Αιδηψός 2011

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 16/04/2011 15:12:00


 Δείτε την προκήρυξη εδώ

Ψηφοφορία για την ΕΣΣΚΕ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 12/04/2011 15:42:00
Ξεκινά σήμερα δεκαπενθήμερη ψηφοφορία που έχει σκοπό να δείξει αν η δημιουργία της ΕΣΣΚΕ και οι αγωνιστικές της δραστηριότητες συμβάλλουν στην ανάπτυξη του σκακιού στην Ελλάδα.


4ο Σκακιστικό Ανοιχτό Τουρνουά Τριανδρίας

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 11/04/2011 16:38:00

Δείτε την προκήρυξη εδώ


ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 05/04/2011 12:36:00

ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ - Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.
ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΑ ΑΤΟΜΙΚΑ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ – ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ 2011( 8, 10, 12 , 14 & 16 ΕΤΩΝ )
 
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ
 
1. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ                          αρ. πρωτ. 63 / 20-2-2011
 
Η ΕΣΣΚΕ προκηρύσσει τα Περιφερειακά Ατομικά Πρωταθλήματα Παίδων-Κορασίδων 2011 της Κεντρικής Ελλάδας , τα οποία θα διεξαχθούν σε πέντε κατηγορίες ηλικιών. Οι κατηγορίες σύμφωνα με τα όρια ηλικίας (ημερομηνίες γέννησης) έχουν ως εξής:

Α) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΠΑΙΔΩΝ 

                                                                                      Κατηγ. Ημερομηνία γέννησης

29ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ16)        Κ/16  Από 1/1/1995 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΙΔΩΝ (Κ14)         Κ/14 Από 1/1/1997 και μετά

20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ12)   Κ/12 Από 1/1/1999 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ10)     Κ/10 Από 1/1/2001 και μετά

8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ (Κ08)      Κ/08 Από 1/1/2003 και μετά


Β) ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ

                                                                                               Κατηγ.  Ημερομηνία γέννησης

23ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ16)      Κ/16  Από 1/1/1995 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ14)        Κ/14 Από 1/1/1997 και μετά

20ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ12)     Κ/12 Από 1/1/1999 και μετά

14ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ10)     Κ/10 Από 1/1/2001 και μετά

8ο ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΑΤΟΜΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΠΑΓΚΟΡΑΣΙΔΩΝ (Κ08)     Κ/08 Από 1/1/2003 και μετά

3. ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ
Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι σκακιστές και σκακίστριες των σωματείων που ανήκουν στην ΕΣΣΚΕ. Για τη συμμετοχή απαιτείται έγκυρο Δελτίο Αθλητικής Ταυτότητας και Υγείας της ΕΣΟ.
 
4. ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΜΟΣ ΘΕΣΕΩΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗΣ
Σύμφωνα με την αριθ. πρωτ. 88688/25-1-2011 προκήρυξη της ΕΣΟ, δεν υπάρχουν επιδοτούμενες θέσεις πρόκρισης για την ΕΣΣΚΕ , ωστόσο στους τελικούς αγώνες μπορεί να συμμετάσχει όποιος αθλητής /τρια το επιθυμεί ανεξαρτήτως αν συμμετείχε ή όχι στην προκριματική φάση ( 88688/25-1-2011 παράγραφο 6).
 
5. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΩΝ - ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΗΣ
Τόπος :Πνευματικό Κέντρο - Αγίου Κων/νου - Ν. Φθιώτιδας Συνδιοργανωτής : Α.Ο. Αγ. Κων/νου « ΠΗΓΑΣΟΣ ».
 
6. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Τα σωματεία θα πρέπει να δηλώσουν τη συμμετοχή όλων των σκακιστών και σκακιστριών της περιοχής τους μέχρι και την Δευτέρα του Πάσχα 25 Απριλίου 2011 στη ειδ.Γραμματέα της ΕΣΣΚΕ κ. Βαϊοπούλου ( 6977419923 ) με παράλληλη κοινοποίηση στον διαιτητή & υπέυθυνο κληρώσεων κ. Δόγανο Σούλη ( τηλ 6972504508). Το σωματείο συνδιοργανωτής υποχρεούνται να στείλει μέχρι την 15-05-2011 τα αποτελέσματα των περιφερειακών προκριματικών πρωταθλημάτων στην ειδική γραμματέα της Ένωσης.
 
7. ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΕΛΙΚΩΝ ΑΓΩΝΩΝ
Το σύστημα των αγώνων θα ορισθεί με βάση των αριθμό συμμετοχών ανά ηλικιακή κατηγορία και σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:
 
ΣΥΜΜΕΤΟΧΕΣ                        ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ

<4                                       Συγχώνευση κατηγορίας

4                              Κυκλικό σύστημα (πουλ) διπλών παρτίδων

5-7                                      Κυκλικό σύστημα (πουλ)

7-21                                    Ελβετικό 5 γύρων

≥22                                    Ελβετικό 6 γύρων

Σε κάθε κατηγορία θα διεξαχθεί ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟ πρωτάθλημα.
 
8. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα και χρόνο σκέψης, για κάθε αντίπαλο, 90 λεπτά για τις πρώτες 40 κινήσεις και ακόμη 30 λεπτά μέχρι την ολοκλήρωση της παρτίδας. Επιπλέον, από την πρώτη κίνηση και για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο σκακιστής-στρια, παίρνει ακόμη μισό λεπτό (30”) χρόνου σκέψης.
Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική σε όλη τη διάρκεια της παρτίδας. Σκακιστής – σκακίστρια, που δεν έχει προσέλθει για να αγωνιστεί μετά την πάροδο 30 λεπτών από την έναρξη των αγώνων, μηδενίζεται. (άρθρο 6.6 FIDE Laws of Chess).
 
9. ΕΠΑΘΛΑ Οι τρείς πρώτοι ανά κατηγορία θα βραβευτούν με επαίνους.
 
10. ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΑΓΩΝΩΝ – ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ ΑΓΩΝΩΝ ΤΕΛΙΚΗΣ ΦΑΣΗΣ
Δ/ντής αγώνων : ΚΑΨΑΛΗ ΝΙΚΗ Διαιτητής – Υπεύθυνος κληρώσεων : ΔΟΓΑΝΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ , οι αποφάσεις του οποίου είναι οριστικές και άμεσα εκτελεστές.
 
11. ΤΕΛΙΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ - ΑΡΣΗ ΙΣΟΒΑΘΜΙΑΣ
Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
Για ελβετικό σύστημα
α) Αποτέλεσμα του τουρνουά των ισοβάθμων (εάν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους).
β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
γ)Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
δ) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
Για κυκλικό σύστημα (round robin)
α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
Αν μετά την εφαρμογή των παραπάνω κριτηρίων για κυκλικό σύστημα, οι αθλητές ανακηρύσσονται ισόβαθμοι.
 
12. ΑΝΑΒΟΛΕΣ
Αλλαγές στο Πρόγραμμα ανακοινώνει ο διευθυντής αγώνων, οι αποφάσεις του οποίου θεωρούνται τελεσίδικες.
 
13. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Οι τελικοί αγώνες θα διεξαχθούν σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα:
 
Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      Τελετή Έναρξης    10:20

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      1ος Γύρος            10:30

Τετάρτη 27 Απριλίου 2011      2ος Γύρος            17:30

Πέμπτη 28 Απριλίου 2011       3ος Γύρος            10:00

Πέμπτη 28 Απριλίου 2011       4ος Γύρος            17:30

Παρασκευή 29 Απριλίου 2011 5ος Γύρος             10:00

Παρασκευή 29 Απριλίου 2011 6ος Γύρος             17:00

14. ΓΕΝΙΚΑ
Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη η από την βασική αντίστοιχη προκήρυξη με αριθ. πρωτ. 88688/25-1-2011 της ΕΣΟ ή από τους κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η διεύθυνση των αγώνων.
 
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ                                                    Ο. ΓΕΝ. ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΑΣΤΕΡΙΟΣ ΣΚΟΔΡΑΣ                                          ΓΙΩΡΓΟΣ ΠΑΓΟΥΡΟΠΟΥΛΟΣ

Τουρνουά Σκάκι στην Αιδηψό

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 31/03/2011 10:37:00

ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ
Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ                                                                                                    ΑΡ.ΠΡΩΤ.:168 / 31-03-11
Τηλ.:697 456 77 88 & 694 80 87 968
Λ.ΑΙΔΗΨΟΥ OPEN 2011
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΑΓΩΝΩΝ
Ο ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΟΣ ΟΜΙΛΟΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΕΥΒΟΙΑΣ προκηρύσσει το Ανοικτό ατομικό Τουρνουά της Βόρειας Εύβοιας «ΑΙΔΗΨΟΣ OPEN 2011» για το 2011
  1. ΣΥΝΔΙΟΡΓΑΝΩΤΕΣ
Σκακιστικός όμιλος βόρειας Εύβοιας & Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (ΕΣΣΚΕ),
  1. ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΑΓΩΝΩΝ
Διευθυντής αγώνων ορίζεται: η κ. Αλεξάνδρα Σκουρτανιώτη
  1. ΤΟΠΟΣ ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ
Οι αγώνες θα διεξαχθούν στην Αιδηψό, σε αίθουσα του ξενοδοχείου 9Queens, εναλλακτική αίθουσα ορίζεται η αίθουσα του ξενοδοχείου ΕΡΜΗΣ, Μ .Δευτέρα Μ. Τρίτη Μ. Τετάρτη 18- 19-20 Απριλίου 2011
  1. ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΩΝ
Οι αγώνες θα γίνουν σε μία ενιαία κατηγορία, με ξεχωριστή κατάταξη και βράβευση ανδρών και γυναικών, αγοριών κάτω των 18 & κοριτσιών κάτω των 18
  1. ΣΥΣΤΗΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Το σύστημα διεξαγωγής θα είναι Ελβετικό 5 γύρων.
Σε περίπτωση που οι συμμετοχές θα είναι μικρότερες από 7 τότε το σύστημα διαμορφώνεται ως ακολούθως:
Συμμετοχές
Σύστημα
1
Δεν θα διεξαχθεί πρωτάθλημα
2
Τουρνουά 4 παρτίδων
3
Κυκλικό σύστημα (πουλ) διπλών συναντήσεων
4-6
Κυκλικό σύστημα (πουλ) απλών συναντήσεων
Η διεύθυνση Αγώνων σε συνεννόηση με τον Διαιτητή μπορεί να αλλάξει το σύστημα αγώνων ανάλογα με τον τελικό αριθμό συμμετεχόντων
  1. ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΓΩΝΩΝ
Το Πρωτάθλημα θα ξεκινήσει στις Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου και ώρα 12:30
Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου 2011 ώρα έναρξης: 12:30 1ος γύρος
Μ. Δευτέρα 18 Απριλίου 2011 ώρα έναρξης: 19:00 2οςγύρος
Μ. Τρίτη 19 Απριλίου 2011 ώρα έναρξης: 12:00 3ος γύρος
Μ. Τρίτη 19 Απριλίου 2011 ώρα έναρξης: 19:00 4ος γύρος
Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου 2011 ώρα έναρξης: 12:00 5ος γύρος
Η Διεύθυνση Αγώνων διατηρεί το δικαίωμα μεταβολής του προγράμματος.

  1. ΧΡΟΝΟΣ ΣΚΕΨΗΣ
Οι αγώνες θα διεξαχθούν με ηλεκτρονικά χρονόμετρα.
Ο χρόνος σκέψης ορίζεται σε 45 λεπτά για την ολοκλήρωση της παρτίδας και επιπλέον, 30” για κάθε κίνηση που ολοκληρώνει ο παίκτης, από την πρώτη κίνηση. Η καταγραφή των κινήσεων είναι υποχρεωτική καθ` όλη την διάρκεια της παρτίδας. Ο σκακιστής που θα υπερβεί τον παραπάνω χρόνο σκέψης θα χάνει τη παρτίδα.
  1. ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ – ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ
Ο μέγιστος αριθμός των συμμετεχόντων ορίζεται σε εξήντα παίκτες. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους τους αθλητές και φίλους του αθλήματος που δηλώνουν συμμετοχή εγκαίρως και έως ότου συμπληρωθεί ο αριθμός των συμμετοχών.

Η προσέλευση των συμμετεχόντων την ημέρα των αγώνων, πρέπει να έχει ολοκληρωθεί μέχρι τις 12:00, δηλαδή τουλάχιστον 30 λεπτά πριν την έναρξη των αγώνων
  1. ΑΡΧΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Πριν την κλήρωση του 1ου γύρου οι συμμετέχοντες κατατάσσονται κατά σειρά ΕΛΟ (Ελληνικοί πίνακες, A` εξαμήνου του 2011). Σε περίπτωση ίσου ΕΛΟ, και σε περίπτωση μη κατοχής βαθμών ΕΛΟ, κατά ηλικία.
  1. ΤΕΛΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ
Η τελική κατάταξη καθορίζεται σύμφωνα με τους βαθμούς.
Σε περίπτωση ισοβαθμίας ακολουθούνται κριτήρια που προβλέπονται από τον Κανονισμό Αγώνων της ΕΣΟ. Συγκεκριμένα, όλες οι θέσεις καθορίζονται σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια άρσης ισοβαθμίας:
Για ελβετικό σύστημα:α) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων (αν έχουν παίξει όλοι μεταξύ τους)
β) Άθροισμα προοδευτικής βαθμολογίας (και τα κριτήρια άρσης της).
β) Το κριτήριο Μπούχολτζ (βαθμοί αντιπάλων)
γ) Το κριτήριο Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
δ) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
Για κυκλικό σύστημα (round robin):α) Το σύστημα Σόννεμπορν-Μπέργκερ (βαθμοί αντιπάλων ανάλογα με το αποτέλεσμα).
β) Αριθμός νικών (προηγείται ο σκακιστής-τρια με τις περισσότερες νίκες).
γ) Κατάταξη βαθμών του τουρνουά μεταξύ των ισόβαθμων.
  1. ΕΠΑΘΛΑ
Ο πρώτος σκακιστής, η πρώτη σκακίστρια ο πρώτος νέος κάτω των 18 και η πρώτη νεανίδα κάτω των 18 θα βραβευθούν με κύπελλα, Οι πρώτοι τρεις θέσεις της γενικής κατάταξης, οι τρεις πρώτες γυναίκες, οι τρεις πρώτοι νέοι (αγόρια) κάτω των 18 και οι τρεις πρώτες νεανίδες κάτω των 18, θα βραβευθούν με μετάλλια.
  1. ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ
Διαιτητής των αγώνων ορίζεται ο κ. Χ. Ζάκκας.
  1. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ ΑΓΩΝΩΝ
Οι αγώνες γίνονται σύμφωνα με την Αθλητική Νομοθεσία, τους κανόνες της F.I.D.E., τους σχετικούς κανονισμούς της Ε.Σ.Ο. και την προκήρυξη των αγώνων μαζί με τα παραρτήματά της. Υπεύθυνος για την ερμηνεία της προκήρυξης και την παροχή διευκρινίσεων για τεχνικά θέματα είναι ο διαιτητής, οι σχετικές αποφάσεις του οποίου είναι άμεσα εκτελεστές και θεωρούνται παραρτήματα της προκήρυξης. Υπεύθυνη για οργανωτικά και διοικητικά θέματα είναι η διεύθυνση των αγώνων.
  1. ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
Δηλώσεις συμμετοχής θα γίνουν μέχρι και την Κυριακή των Βαΐων 17 Απριλίου 2011 και ώρα 13:00, τηλεφωνικώς στον κ. Πήττα Νικόλαο (τηλ: 697 456 77 88) και στον κ. Σκουρτανιώτη Γεώργιο ( τηλ : 694 80 87 968)

  1. ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ
Τη Μ. Τετάρτη 20 Απριλίου και ώρα έναρξης 17:00 θα διοργανωθεί Αγώνας ΣΙΜΟΥΛΤΑΝΕ με τον FM Αλέξανδρο Γκόγκολη. Η συμμετοχή είναι ελεύθερη για όλους τους παρευρισκόμενους, μέχρι την πλήρωση των διαθέσιμων σκακιέρων.
  1. ΓΕΝΙΚΑ: Για κάθε ζήτημα που δεν προβλέπεται από αυτή την Προκήρυξη ή από τους Κανονισμούς της FIDE και της ΕΣΟ, αρμόδια είναι η Διεύθυνση των Αγώνων.
Πληροφορίες: κ. Πήττα Νικόλαο (τηλ: 697 456 77 88) και στον κ. Σκουρτανιώτη Γεώργιο ( τηλ : 694 80 87 968)


Ο Πρόεδρος
του Σ.Ο.Β.Ε
Πήττας Νικόλαος





Ο Γραμματέας
του Σ.Ο.Β.Ε



Ζάκκας Χρήστος


Ο Ταμίας του Σ.Ο.Β.Ε.
Σκουρτανιώτης Γεώργιος


ΤΑ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΥ ΟΜΑΔΙΚΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. ΣΤΗΝ ΑΙΔΗΨΟ

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 28/03/2011 10:07:00
Του Χρήστου Ζάκκα

Ο Χώρος των αγώνων στο ξενοδοχείο "Ερμής"
Με απόλυτη επιτυχία στέφθηκε η διοργάνωση των τελικών (final four) του ομαδικού διασυλλογικού πρωταθλήματος της Ένωσης Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας (Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.) που πραγματοποιήθηκε το διήμερο 26 και 27 Μάρτη στα Λουτρά Αιδηψού.

Αρκετά ενδιαφέρουσες πατρίδες , αγωνιστικό πνεύμα αλλά κυρίως ιδιαίτερα ζεστό κλίμα και πολύ φιλική ατμόσφαιρα μεταξύ των ομάδων χωρίς σκοπιμότητες και ιδιοτελείς σκοπούς ήταν το κύριο χαρακτηριστικό των αγώνων. 

Μεγάλη νικήτρια αναδείχτηκε η ομάδα του Σκακιστικού Ομίλου Λαμίας (Σ.Ο.Λ.) αν και θα μπορούσαμε να πούμε ότι σε τέτοιες διοργανώσεις και ιδιαίτερα στο σκάκι είναι όλοι νικητές και ο πιο μεγάλος νικητής είναι το ίδιο το άθλημα.

Μετά από κλήρωση που πραγματοποιήθηκε από τον Διαιτητή των αγώνων τα ζευγάρια που προέκυψαν για τους ημιτελικούς του Σαββάτου ήταν

Σκακιστικός Όμιλος Βόρειας Εύβοιας (Σ.Ο.Β.Ε.)– Σύλλογος Σκακιστών Ελασσόνας (Σ.Σ.Ε.) και 

Σκακιστική Νεανική Ομάδα Λαμίας (Σ.Ν.Ο.Λ.) – Σκακιστικός Όμιλος Λαμίας (Σ.Ο.Λ.) .

Η ομάδα του Σ.Ο.Β.Ε. επεκράτησε με 5-2 και η ομάδα του Σ.Ο.Λ. με 6-1 των αντιπάλων τους και πήραν την πρόκριση για τον μεγάλο τελικό της επόμενης ημέρας.

Στον αγώνα μεταξύ των δύο ηττημένων η ομάδα του Σ.Ν.Ο.Λ. κατέκτησε τη νίκη με 3-2 και την τρίτη θέση της τελικής κατάταξης. Στο μεγάλο τελικό η ομάδα του Σ.Ο.Λ. με 5,5 έναντι 2,5 επεκράτησε της ομάδας της Βόρειας Εύβοιας και στέφθηκε Πρωταθλήτρια Κεντρικής Ελλάδας. 

Η σύνθεση της νικήτριας ομάδας : Στασινός Παναγιώτης, Μητράντζας Αθανάσιος, Τσούμας Ηλίας, Σιαμέτη Αναστασία, Σιαμέτη Κων/να , Σιαμέτη Τριανταφυλλιά , Ντούλιας Χρήστος , Στασινός Σταμάτης.
Για την δευτεραθλήτρια ομάδα της Βόρειας Εύβοιας αγωνίστηκαν : Μπαρμπής Θανάσης, Ανέστης Ιωάννης, Σκουρτανιώτης Γιώργος, Σιρκελή Φανή, Πλιούκα Ιωάννα, Καππέ Ελένη- Μαρία, Μουρίδης Κώστας και Σουλιάδης Ιωάννης.

Η σύνθεση της Σ.Ν.Ο.Λ. ήταν : Παγουρόπυλος Γιώργος, Τσιτούρας Ιωάννης, Στεργίου Γεώργιος, Αβδελίδου Ευαγγελία, Στεργίου Δήμητρα-Ειρήνη, Σταθόπουλος Κων/νος και για τον Σ.Σ.Ε. : Γκουκουμάτης Ευάγγελος, Ζαρκαδής Ιωάννης, Παγώνης Ιωάννης, Μπέγκα Ειρήνη, Ζαρκαδής Αχιλλέας, Γκουγκουμάτης Κων/νος. 

Όπως τόνισε και ο Γενικός Γραμματέας της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε. κ. Παγουρόπουλος Γιώργος η Ένωση θα συνεχίσει να προάγει το άθλημα έχοντας το εντυπωσιακό, στον ελάχιστο χρόνο λειτουργίας της, την ίδρυση τριών νέων σωματείων στην Κεντρική Ελλάδα και τέτοιες διοργανώσεις αποτελούν πυλώνες στήριξης της προσπάθειας που γίνεται.

Όλες οι ομάδες ήταν ενθουσιασμένες από την φιλοξενία και επιβεβαιώθηκαν για ακόμη μια φορά οι αδιάρρηκτοι δεσμοί πραγματικής φιλίας που αναπτύσσονται στο χώρο του αθλήματος του σκακιού, κάτι που το κάνει να ξεχωρίζει από τα άλλα αθλήματα.

Με επιτυχία η γιορτή του σκακιού, στο μαθητικό Πρωτάθλημα 2011 της Ε.Σ.Σ.Κ.Ε

noreply@blogger.com (ΦΑΝΗ ΣΙΡΚΕΛΗ) | 17/03/2011 15:01:00
ΕΝΩΣΗ ΣΚΑΚΙΣΤΙΚΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΔΕΛΤΙΟΥ ΤΥΠΟΥ

16/3/2011

Μέσα σε γιορτινή ατμόσφαιρα , μαθητές και μαθήτριες από την Φθιώτιδα, Ευρυτανία, Λάρισα, Μαγνησία, Τρίκαλα, Καρδίτσα και τις περιοχές των Δήμων, Ιστιαίας, Ωρεών και Αιδηψού της Β. Εύβοιας, συναντήθηκαν το Σαββατοκύριακο 12-13 Μάρτη 2011 στα εκπαιδευτήρια Ν. Μπακογιάννη στην Λάρισα, στο μεγάλο σκακιστικό ραντεβού της χρονιάς , τα σχολικά πρωταθλήματα που διοργάνωσε η Ένωση Σκακιστικών Σωματείων Κεντρικής Ελλάδας, Ε.Σ.Σ.Κ.Ε.

Τα χαρακτηριστικά του φετινού σχολικού πρωταθλήματος ήταν η μεγάλη συμμετοχή των μαθητών και των μαθητριών, οι υψηλού επιπέδου αγώνες και η άριστη διεξαγωγή των πρωταθλημάτων από τους εθελοντές διαιτητές και τεχνικούς.

Συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες μαθητές και μαθήτριες , στους γονείς τους για την ηθική και οικονομική συμμετοχή, συγχαρητήρια στους ακούραστους εθελοντές διαιτητές μας και τεχνικούς, που για δύο ολόκληρες μέρες δούλεψαν για την επιτυχία της διοργάνωσης , στους διευθυντές των αγώνων την κ . Βαϊοπούλου Γιώτα και k. Παναγιώτη Βιττωράτο και στον επικεφαλής διαιτητή κ. Δημήτρη Τσώρο.

Εμείς με τη σειρά μας , ανανεώνουμε το ραντεβού μας για του χρόνου, σε κάποια άλλη πόλη της Κεντρικής Ελλάδας και δηλώνουμε ότι θα παραμείνουμε πιστοί στις ιδέες και τις αρχές του μαζικού αθλητισμού.

Το σκάκι για το παιδί και όχι το παιδί για το σκάκι.

Γιατί "το να κερδίσει κανείς τον αγώνα χάνοντας ένα παιδί είναι μια θυσία πέρα για πέρα ευτελής".

Το ΔΣ της ΕΣΣΚΕ




Τα αποτελέσματα των αγώνων είναι:



ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





A ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 1 ΒΑΣΙΛΑΣ ΕΚΤΩΡΑΣ - ΙΩΑΝΝΗΣ GRE ΕΛΗΝΟΓΑΛΛΙΚΟ ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΛΟΥ 0
2 4 ΜΑΛΑΜΟΥΛΗΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ GRE 20ο ΒΟΛΟΥ 4 0
3 2 ΒΕΖΑΛΗΣ ΛΕΩΝΙΔΑΣ GRE 2ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΛΕΧΩΝΙΩΝ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 3 0
4 7 ΝΑΤΣΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 1Ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
5 6 ΜΑΧΡΕΜΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 3ο ΔΗΜ. ΕΛΑΣΣΩΝΑΣ 0
6 3 ΓΑΡΟΥΦΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ GRE 6ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 0
7 8 ΡΑΦΤΟΠΟΥΛΟΣ ΕΜΑΝΟΥΗΛ GRE 13ο ΔΗΜ. ΒΟΛΟΥ 0
8 5 ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE 3ο ΔΗΜ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 2 0
9 9 ΣΟΥΛΙΑΔΟΥ ΟΛΓΑ GRE ΛΟΥΤΡΩΝ ΑΙΔΗΨΟΥ 1 0





ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 2 ΓΚΟΥΚΟΥΜΑΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 3ο ΝΗΠ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 0
2 3 ΖΑΡΚΑΔΗΣ ΑΧΙΛΕΑΣ GRE 3ο ΝΗΠ. ΕΛΑΣΟΝΑΣ 0
3 5 ΛΑΤΙΝΗΣ ΜΑΡΙΟΣ GRE 55ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 1
4 8 ΤΣΙΑΜΑΝΗΣ ΒΑΣΙΛΗΣ GRE 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ 3 0
5 7 ΣΚΟΔΡΑΣ ΒΥΡΩΝ GRE 43ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ½
6 4 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΒΑΣΙΛΗΣ GRE 2ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΑΛΜΥΡΟΥ ½
7 6 ΝΤΕΛΗΣ ΣΠΥΡΟΣ GRE 3ο ΝΗΠ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 1 0
8 1 ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΧΡΥΣΙΚΟΥ 0 0

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





B ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 10 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 4ο ΔΗΜ. ΣΧ ΑΛΜΥΡΟΥ 5 0
2 17 ΠΑΠΑΙΩΑΝΟΥ ΠΑΡΗΣ GRE 5ο ΔΗΜ ΣΧ. ΒΟΛΟΥ 4 0
3 20 ΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 4ο ΔΗΜ.ΣΧ..ΛΑΜΙΑΣ 4 0
4 3 ΑΡΖΟΥΜΑΝΙΔΟΥ ΕΥΤΥΧΙΑ GRE 32ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΛΑΡΙΣΑΣ 0
5 2 ΑΛΕΞΙΑΔΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GRE
0
6 6 ΓΚΑΡΕΛΗΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 31oΒΟΛΟΥ 3 0

12 ΚΑΜΑΡΙΤΣΑΣ ΔΙΟΝΥΣΗΣ - ΧΡΗΣΤΟΣ GRE 2ο ΔΗΜ ΣΧ. ΛΑΜΙΑΣ 3 0
8 21 ΤΟΖΑΡΟΥ ΙΦΙΓΕΝΕΙΑ GRE 9ο ΔΗΜ. ΣΧ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3 0
9 14 ΜΠΑΡΑΚΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GRE 7oΒΟΛΟΥ 3 0
10 13 ΚΥΡΙΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ GRE ΔΗΜ. ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ 3 0
11 18 ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 6ο ΔΗΜ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 0
12 15 ΜΥΛΩΝΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ GRE ΑΛΜΥΡΟΣ 0
13 11 ΙΣΑΑΚΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 1ο ΔΗΜ. ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ 2 0
14 1 ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 1ο ΙΣΤΙΑΙΑΣ 2 0
15 9 ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ GRE 13ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
16 16 ΝΤΕΛΗ ΣΩΤΗΡΙΑ GRE 3ο ΔΗΜ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 2 0
17 8 ΔΕΔΕΣ ΛΟΥΚΑΣ GRE ΔΗΜ. ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ 2 0
18 7 ΓΚΟΥΓΚΟΥΜΑΤΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΔΗΜ. ΣΧ. ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 0
19 5 ΓΚΑΡΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ - ΞΕΝΙΑ GRE 1οΒΟΛΟΥ 0
20 19 ΣΙΑΦΑΚΑ ΚΑΤΕΡΙΝΑ GRE 12ο ΛΑΜΙΑΣ 1 0
21 4 ΒΑΡΥΠΑΤΗ ΣΤΑΜΑΤΙΑ GRE ΚΑΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ 1 0

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





Γ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 16 ΜΠΛΕΤΣΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΘΕΟΔΩΡΟΣ GRE 37ο ΛΑΡΙΣΑΣ 0
2 9 ΚΡΑΝΑΣ ΜΑΡΙΟΣ GRE 5ο ΔΗΜ ΑΛΜΥΡΟΥ 4 0
3 4 ΚΑΛΑΜΠΟΥΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 8οΝ.ΙΩΝ. ΒΟΛΟΥ 4 0
4 22 ΣΟΥΛΙΚΙΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2ο ΔΗΜ ΑΓΡΙΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ 4 0
5 23 ΤΖΙΦΑΣ ΚΡΑΤΗΡΑΣ ΖΗΣΗΣ GRE ΙΔ. ΑΓ.ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 0
6 11 ΛΑΤΙΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 3ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 0
7 12 ΛΑΦΗΣ ΙΩΑΝΗΣ GRE 11o ΒΟΛΟΥ 3 0
8 24 ΧΥΤΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ GRE 42ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
9 13 ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΦΙΛΙΠΟΣ GRE 9ο ΔΗΜ.ΣΧ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
10 21 ΣΟΥΛΙΑΔΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE
3 0
11 14 ΜΑΝΤΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 6ο ΔΗΜ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 0
12 15 ΜΗΛΙΓΓΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 7o LARISAS 0
13 1 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΘΥΜΙΑ GRE 11) ΒΟΛΟΥ 0
14 7 ΚΑΡΡΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΙΔ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 2 0
15 8 ΚΑΤΣΑΡΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ GRE ΙΔ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 2 0
16 18 ΠΑΠΠΑΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ GRE 3οΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
17 10 ΚΥΡΙΑΖΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE 31ο ΔΗΜ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2 0
18 19 ΠΛΙΟΥΚΑ ΣΤΕΛΑ GRE ΛΟΥΤΡΑ ΑΙΔΗΨΟΥ 2 0
19 3 ΚΑΒΟΥΡΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ GRE 2ο ΒΟΛΟΥ 2 0
20 2 ΕΥΤΥΧΙΔΗΣ ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ GRE ΙΔ. ΔΗΜ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 0
21 17 ΝΤΟΥΚΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE ΔΗΜ. ΣΟΥΡΠΗΣ 1 0
22 6 ΚΑΡΑΜΠΕΛΑΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 27ο ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0
23 5 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ GRE 1ο ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ 1 0
24 20 ΡΑΧΜΑΝΗ ΣΤΕΛΑ GRE 27ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ ½ 0


ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





Δ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 10 ΚΟΥΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 4ο ΔΗΜ. Ν. ΙΩΝΙΑΣ ½
2 11 ΚΟΥΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 4ο ΔΗΜ. Ν. ΙΩΝΙΑΣ ½
3 3 ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΡΑΦΑΗΛ GRE ΕΚΠ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 4 0
4 21 ΣΙΟΥΤΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2o BOLOY 4 0
5 23 ΣΤΑΣΙΝΟΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣ GRE 2ο ΔΗΜ. ΛΑΜΙΑΣ 4 0
6 2 ΑΡΧΟΝΤΗΣ ΝΕΣΤΩΡΑΣ GRE 18ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
7 1 ΑΡΓΥΡΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ GRE 14o ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 3 0
8 24 ΣΥΚΙΩΤΗΣ ΝΙΚΟΣ GRE ΔΗΜ. ΣΧ. ΑΓ. ΚΩΝ/ΝΟΥ 3 0
9 25 ΤΣΑΚΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 36ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
10 4 ΖΓΟΥΛΕΤΑΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ GRE 4o ΔΗΜ. ΑΛΜΥΡΟΥ 3 0
11 7 ΚΑΡΡΑ ΜΑΡΙΑ GRE ΙΔ. ΔΗΜ ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 3 0
12 19 ΠΡΑΠΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 42ο ΛΑΡΙΣΑΣ 0
13 5 ΘΕΟΔΟΣΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ GRE 27Ο ΔΗΜ. ΒΟΛΟΥ 0
14 8 ΚΑΡΥΔΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE ΕΚΠ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΗ 0
15 17 ΠΑΠΑΧΡΗΣΤΟΥ ΑΝΝΑ - ΜΑΡΙΑ GRE ΙΔ. ΔΗΜ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 0
16 20 ΡΕΡΡΑΣ ΝΙΚΗΦΟΡΟΣ GRE ΔΗΜ. ΑΓ. ΚΩΝ.ΝΟΥ 2 0
17 12 ΚΡΟΜΜΥΔΑΣ ΔΗΜΟΣ GRE ΔΗΜ.ΣΧ. ΒΛΟΧΟΥ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 2 0
18 9 ΚΟΚΚΟΡΑ ΔΕΣΠΟΙΝΑ GRE 42ο ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
19 22 ΣΚΟΔΡΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ GRE 16ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
20 18 ΠΛΙΟΥΚΑ ΙΩΑΝΝΑ GRE ΛΟΥΤΡΑ ΑΙΔΗΨΟΥ 2 0
21 6 ΚΑΠΠΕ ΜΑΡΙΑΛΕΝΑ GRE ΛΟΥΤΡΑ ΑΙΔΗΨΟΥ 2 0
22 16 ΜΠΡΟΥΣΟΒΑΝΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 4ο ΔΗΜ. Ν. ΙΩΝΙΑΣ 0
23 13 ΚΩΝΣΤΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ GRE ΙΔ.ΔΗΜ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 1 0
24 14 ΜΗΤΡΑΚΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 36ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0
25 15 ΜΠΑΛΜΠΟΥΖΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE 36ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ ½ 0
26 26 ΤΣΩΡΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 11οΔΗΜ. ΛΑΜΙΑΣ 0 0

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





E ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 13 ΜΟΡΕΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 5ο ΒΟΛΟΥ ½
2 15 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ GRE 2ο ΒΟΛΟΥ ½
3 3 ΓΕΡΑΚΙΝΗΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ GRE 18ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 4 0
4 4 ΓΚΑΝΤΖΩΡΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 27ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 4 0
5 11 ΛΟΥΠΑΣ ΜΑΡΙΟΣ GRE 39ο ΛΑΡΑΣΑΣ 3 0
6 21 ΣΤΕΡΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΑ - ΕΙΡΗΝΗ GRE 13ο ΔΗΜ. ΣςΧ. ΛΑΜΙΑΣ 3 0
7 18 ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ GRE 16o ΔΗΜ ΒΟΛΟΥ 3 0
8 17 ΠΡΙΦΤΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ GRE
3 0
9 9 ΚΕΣΚΙΝΚΔΟΥ ΑΝΔΡΟΜΑΧΗ GRE 12ο ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 3 0
10 6 ΚΑΒΟΥΡΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ GRE 2ο ΒΟΛΟΥ 3 0
11 14 ΜΠΕΧΛΙΒΑΝΟΣ ΤΗΛΕΜΑΧΟΣ GRE 9ο ΔΗΜ.ΣΧ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
12 7 ΚΑΡΑΒΑΝΑ ΑΝΑ - ΜΑΡΙΑ GRE 12ο ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 0
13 1 ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ ΣΤΕΡΓΙΟΣ GRE 16ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
14 5 ΓΚΑΣΔΡΟΓΚΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2o ΔΗΜ. ΑΓΡΙΑΣ 2 0
15 19 ΡΑΧΜΑΝΗ ΓΕΩΡΓΙΑ GRE 27ο ΔΗΜ. ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
16 8 ΚΑΡΑΓΙΑΝΗΣ ΓΙΩΡΓΟΣ GRE 1ο ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ 2 0
17 2 ΑΠΟΣΤΟΛΟΥ ΠΑΥΛΟΣ GRE ΙΔ. ΔΗΜ. ΑΓ. ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 2 0
18 20 ΣΙΑΦΑΚΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ GRE 12οΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 0
19 12 ΜΑΡΟΓΙΑΝΝΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ GRE ΔΗΜ.ΣΧ. ΚΑΛΙΘΕΑΣ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 1 0
20 22 ΧΑΝΔΡΟΥ ΕΜΜΙΛΗ GRE 1ο ΔΗΜ.ΣΧ. ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 1 0
21 16 ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ GRE 42ο ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0
22 10 ΛΙΤΑΙΝΑΣ ΙΩΑΝΗΣ GRE 16ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 0

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011





ΣT ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ












Final Ranking












Rank SNo. Name FED Club Pts Res.
1 3 ΕΥΓΕΝΙΔΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ GRE 2o ΔΗΜ ΑΓΙΑΣ 5 0
2 2 ΓΚΑΝΤΖΩΡΑΣ ΔΗΝΗΤΡΙΟΣ GRE 27ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 4 0
3 8 ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΣΑΒΑΣ GRE 20ο ΒΟΛΟΥ 4 0
4 4 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗ GRE 5ο ΑΛΜΥΡΟΥ 3 0
5 1 ΓΙΑΝΟΥΛΗΣ ΝΙΚΟΣ GRE 30ο ΒΟΛΟΥ 3 0
6 16 ΧΑΤΖΗΚΑΜΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE 27ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0
7 11 ΣΙΑΜΕΤΗ ΚΩΝ/ΝΑ GRE 9o ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 3 0
8 14 ΤΣΑΚΙΡΗΣ ΑΝΤΩΝΗΣ GRE 14ο ΒΟΛΟΥ 0
9 15 ΤΣΟΥΤΣΟΥΚΑΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ GRE 3ο ΔΗΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0
10 5 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΥ ΜΑΡΙΝΑ GRE 2ο ΑΛΗΣ ΜΕΡΙΑΣ 2 0
11 12 ΣΙΑΜΕΤΗ ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΙΑ GRE 9o ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 2 0
12 10 ΣΙΑΜΕΤΗ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ GRE 9o ΔΗΜ ΛΑΜΙΑΣ 2 0
13 6 ΛΕΙΤΣΟΣ ΝΙΚΟΣ GRE 2ο ΔΗΜ.ΣΧ. ΦΑΡΚΑΔΟΝΑΣ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2 0
14 9 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ ΛΥΔΙΑ ΧΡΙΣΤΙΝΑ GRE 12ο ΔΗΜ ΛΑΜΙΑ 0
15 13 ΣΥΡΓΚΑΝΗΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ GRE ΙΔ. ΔΗΜ ΑΓ ΙΩΣΗΦ ΒΟΛΟΥ 1 0
16 7 ΜΑΧΑΙΡΑΣ ΦΡΑΓΚΙΣΚΟΣ GRE 2ο ΔΗΜ ΕΛΑΣΣΟΝΑΣ 0 0

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011








Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ


















Final Ranking


















Rank SNo. Name FED Club Pts Res. Fide BH. SB
1 7 ΚΟΤΤΑΡΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ GRE 5ο ΓΥΜΝ. ΒΟΛΟΥ 5 0 15 17 17.00
2 13 ΠΑΠΑΔΟΥΛΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΒΟΛΟΥ 4 0 11 13½ 8.50
3 17 ΣΚΟΤΕΙΝΙΩΤΗ ΣΤΑΦΥΛΑ - ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ GRE 9ο ΓΥΜΝ. ΒΟΛΟΥ 4 0 10 14½ 9.50
4 2 ΒΟΛΑΓΚΑΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ GRE 9ο ΓΥΜΝ ΒΟΛΟΥ 3 0 12 16½ 7.50
5 16 ΡΙΖΑΚΟΣ ΑΧΙΛΛΕΑΣ GRE ΓΥΜ ΚΑΜΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ 3 0 11 15 6.00
6 12 ΝΤΟΥΛΙΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ GRE 1ο ΓΥΜ ΛΑΜΙΑΣ 3 0 11 13½ 5.50
7 14 ΠΑΠΠΑΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ GRE 5ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 10 11½ 5.50
8 10 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΧΡΗΣΤΟΣ GRE ΓΥΜΝ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 3 0 9 14 7.00
9 5 ΘΕΟΔΩΡΟΥ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΓΥΜΝ ΙΣΤΙΑΙΑΣ 3 0 8 11½ 5.50
10 20 ΧΟΒΑΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 15ο ΓΥΜΝ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 8 5.50
11 6 ΚΟΚΚΟΡΑΣ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΟΣ GRE 15ο ΓΥΜΝ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 7 10½ 3.50
12 1 ΑΓΙΑΝΝΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 10ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 7 12½ 3.50
13 8 ΛΥΜΠΙΚΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE 8ο ΓΥΜΝ. ΤΡΙΚΑΛΩΝ 2 0 7 11½ 2.50
14 19 ΤΣΑΚΥΡΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 3o ΓΥΜΝ ΒΟΛΟΥ 2 0 7 11 2.00
15 4 ΔΟΓΑΝΟΣ ΝΙΚΟΣ GRE ΓΥΜ ΑΓ ΚΩΝ/ΝΟΥ 2 0 5 12½ 3.00
16 18 ΤΟΥΛΟΥΠΗ ΜΑΡΙΑ GRE ΓΥΜ ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ 2 0 4 8 1.50
17 9 ΜΑΚΡΙΔΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 8ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0 5 15 3.00
18 15 ΠΑΤΕΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΣ GRE 15ο ΓΥΜΝ. ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0 2 12½ 0.50
19 3 ΓΕΩΡΓΑΚΟΠΟΥΛΟΥ ΘΕΟΔΩΡΑ GRE 9ο ΓΥΜΝ ΒΟΛΟΥ 1 0 1 13½ 0.00
20 11 ΜΠΑΜΠΑΛΙΑΡΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE 8ο ΓΥΜΝ.ΤΡΙΚΑΛΩΝ 0 0 0 12½ 0.00


ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011








B ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ


















Final Ranking


















Rank SNo. Name FED Club Pts Res. Fide BH. SB
1 4 ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΑΡΗΣ GRE 2ο ΓΥΜ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 5 0 15 13½ 13.50
2 10 ΚΟΤΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΒΟΛΟΥ 4 0 14 17 12.00
3 8 ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΒΟΛΟΥ 4 0 11 12 10.50
4 5 ΓΡΑΒΑΝΗΣ ΑΝΔΡΕΑΣ GRE ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 4 0 11 11 7.00
5 7 ΚΑΛΤΣΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE 5ο ΓΥΜ ΛΑΜΙΑΣ 3 0 12 13½ 5.50
6 2 ΑΛΕΞΙΟΥ ΜΕΝΕΛΑΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 11 14 7.00
7 9 ΚΙΤΣΙΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΤΡΙΚΑΛΩΝ 3 0 9 12½ 5.50
8 1 ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 2ο ΓΥΜ ΦΑΡΣΑΛΩΝ 3 0 8 13½ 4.50
9 13 ΜΠΑΤΖΙΑΝΟΥΛΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ GRE 2ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 7 13½ 4.50
10 18 ΡΙΖΑΚΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ GRE ΓΥΜ ΚΑΜΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ 3 0 6 10½ 4.00
11 19 ΣΑΚΑΛΗΣ ΑΓΓΕΛΟΣ GRE 3ο ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 9 18½ 6.00
12 15 ΜΠΡΑΤΣΗ ΛΥΔΙΑ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΛΑΜΙΑΣ 2 0 8 12½ 1.50
13 12 ΜΑΓΑΛΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ GRE 10ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 7 12 2.50
14 17 ΡΕΡΡΑ ΕΛΠΙΔΑ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΛΑΜΙΑΣ 2 0 6 14½ 3.50
15 11 ΚΡΑΝΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 1ο ΓΥΜ ΑΛΜΥΡΟΥ 2 0 5 12½ 3.50
16 3 ΒΑΡΥΠΑΤΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ GRE ΓΥΜ ΚΑΜΜΕΝΩΝ ΒΟΥΡΛΩΝ 2 0 5 1.00
17 6 ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GRE 3ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0 3 10 0.50
18 14 ΜΠΑΤΖΟΓΙΑΝΝΗΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRE ΠΛΑΤΥΚΑΜΠΟΥ 1 0 2 13½ 0.50
19 16 ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRE ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ 0 0 0 10½ 0.00

ΠΕΡΙΦΕΡΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011








Γ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ


















Final Ranking


















Rank SNo. Name FED Club Pts Res. Fide BH. SB
1 1 ΒΟΓΙΑΣ ΑΝΤΩΝΗΣ GRE 4ο λΑΡΙΣΑΣ 5 0 15 14½ 14.00
2 4 ΚΟΠΑΝΟΣ ΣΩΤΗΡΗΣ GRE 9ο ΒΟΛΟΥ 4 0 12 12 7.50
3 11 ΧΥΤΑΣ ΠΑΝΣΓΙΩΤΗΣ GRE 15ο ΓΥΜΝ. ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 10 15 6.50
4 6 ΜΟΛΟΧΑΣ ΔΗΜΟΣΘΕΝΗΣ GRE 9ο ΒΟΛΟΥ 3 0 8 13 5.50
5 7 ΤΣΑΚΙΡΙΔΗ ΘΕΟΔΩΡΑ GRE 1ο λΑΡΙΣΑΣ 3 0 6 9 5.50
6 8 ΤΣΙΟΥΠΡΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 7 12½ 3.50
7 10 ΤΣΩΡΟΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ GRE 2ο ΓΥΜ ΛΑΜΙΑΣ 2 0 9 12½ 3.50
8 2 ΖΑΧΑΡΙΟΥ ΛΕΥΤΕΡΗΣ GRE λΟΥΤΡΩΝ ΑΙΔΗΨΟΥ 2 0 7 14½ 4.50
9 5 ΜΑΝΤΖΩΝΗ ΜΑΡΙΑ GRE 11ο ΓΥΜ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 7 13 4.00
10 3 ΚΙΡΚΙΜΠΙΡΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ GRE 9ο βΟΛΟΥ 2 0 4 11½ 2.00
11 9 ΤΣΟΥΜΑΚΙΔΗΣ ΛΟΥΚΑΣ GRE ΚΑΜΜΕΝΑ ΒΟΥΡΛΑ 0 5 12 2.50

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΣΧΟΛΙΚΟ ΛΑΡΙΣΑ 2011








ΛΥΚΕΙΑ


















Final Ranking


















Rank SNo. Name FED Club Pts Res. Fide BH. SB
1 7 ΚΟΡΩΝΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΑΡΙΟΣ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ 5 0 15 16½ 16.50
2 4 ΔΟΓΑΝΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ GRE ΛΥΚΕΙΟ ΑΓ ΚΩΝ/ΝΟΥ 4 0 13 14 9.00
3 14 ΠΑΡΑΦΕΣΤΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRE 7ο ΕΠΑΛ ΛΑΡΙΣΑΣ 4 0 11 15 9.50
4 1 ΒΟΓΙΑΣ ΦΩΤΗΣ GRE 4ο ΛΑΡΙΣΑΣ 0 11 15½ 9.00
5 15 ΠΑΣΧΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ GRE 4ο ΛΥΚ ΛΑΡΙΣΑΣ 3 0 11 15½ 6.50
6 9 ΛΑΓΑΡΑΣ ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ GRE 1ο ΛΥΚΕΙΟ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ 3 0 11 13½ 6.25
7 10 ΜΟΥΡΙΔΗΣ ΚΩΣΤΑΣ GRE ΙΣΤΙΑΙΑΣ 3 0 8 11 4.50
8 16 ΠΡΑΠΑΣ ΕΥΘΥΜΙΟΣ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 7 14½ 4.75
9 5 ΖΑΧΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 0 7 13 4.75
10 6 ΖΑΪΡΕΣ ΚΑΡΑΝΑΣΙΟΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ GRE ΛΥΚΕΙΟ ΣΥΚΟΥΡΙΟΥ 0 10½ 3.50
11 3 ΓΙΑΝΝΑΚΟΣΙΑΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ GRE ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧ ΒΟΛΟΥ 2 0 12½ 3.75
12 8 ΚΩΝΣΤΑΝΤΕΛΟΣ ΣΤΕΛΙΟΣ GRE 7ο ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 7 12 2.50
13 11 ΜΠΑΤΖΙΑΝΟΥΛΗΣ ΠΕΤΡΟΣ GRE 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 6 12 2.00
14 17 ΣΑΚΟΡΑΦΑΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 2 0 3 1.50
15 12 ΟΒΤΣΑΡΩΦ ΔΗΜΗΤΡΗΣ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0 4 1.00
16 2 ΓΙΑΝΝΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧΑΛΗΣ GRE 7ο ΛΑΡΙΣΑΣ 1 0 3 10½ 1.00
17 13 ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΜΑΡΙΑ GRE 2ο ΛΥΚΕΙΟ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 1 0 2 12 1.00
18 18 ΧΟΥΣΤΗ ΑΡΓΥΡΩ GRE 3ο ΛΥΚΕΙΟ ΒΟΛΟΥ 0 0 0 9 0.00